Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Võimud takistavad koolasaamidel kongressi pidada

20.11.2014

Murmanski oblasti saamide kongress toimub
22. novembril ametnike tahtel minimaalse rahva esindajate osalusega ja kujuneb koolasaami parlamendi esimehe Valentina Sovkina sõnul pigem võimuesindajate ja saami avalikkuse nõupidamiseks.

Sovkina (pildil) selgitas NatsAktsendile, et kongressi kavatses korraldada koolasaami parlament ning riigiasutused pidid seda ainult rahaliselt ja teabe osas toetama. Üritus plaaniti läbi viia detsembris.

Sovkina sõnul ei võtnud võimud vabaühenduste ettepanekuid kuulda. Nad moodustasid septembris töörühma, hoolimata sellest, et saamid olid oma töörühma loonud juba mais. Uude töörühma kaasati ainult kaks saami organisatsioonide esindajat. Töörühm valmistas ette oma programmi ja teatas, et kongress tuleb novembris.

Saami aktivisti sõnul juhivad kongressi regionaal- ja föderaalvõimude esindajad ja teevad seal ka ettekandeid. Saamide seast antakse sõna vaid koolasaami ühenduse eksesimehele Jelena Jakovlevale. Koolasaami parlamendi esimeest Valentina Sovkinat ei lubatud isegi kongressi ette valmistava töörühma koosolekule.

"Tegelikult sekkutakse praegu jõhkralt ühiskondliku organisatsiooni asjadesse. Kuigi valitsus ütleb, et neil ei ole õigust sekkuda, vaid ainult toetada. Ent praegu üritatakse ühiskondlikke aktiviste jagada valitsuse poolt ja vastu olevateks," märkis Sovkina.

Hiljuti ka koolasaamide ühenduse esimeheks valitud Sovkina kavatseb teha ettepaneku viia kolmas saami kongress läbi 2015. aasta veebruaris ja kinnitada see otsus ka novembrikongressi resolutsioonis.

Национальный акцент: Мурманские чиновники изменили формат Съезда саамов