Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Hiite kuvavõistlusel andsid tooni soomeugrilased

21.11.2014

Tänavu seitsmendat korda toimunud Maavalla hiite kuvavõistlusel andsid tooni hõimurahvad. Võistlusel osalenud 11 riigi esindajate ülesvõtete seas olid pea pooled pildid tehtud Soomes ja Venemaal elavate soome-ugri rahvaste looduslikest pühapaikadest.

Võistluse 1000 euro suurune peaauhind jäi seekord siiski Eestisse ning selle võitis Saaremaal Kaarma valla Pähkla küla pühal allikal tehtud pilt "Põhjatu allikas". Tartus elaval harrastusfotograafil Janno Loidel on õnnestunud jäädvustada pühapaik nõiduslikult kaunilt ja loomutruult.

Hõimurahvaste pühapaiga 300eurose auhinna sai Udmurdimaa neiu Anastassia Sidorova pildi "Palve Aktaši salus". Võidupilt hiiesalus palvetava memmega väljendab soomeugrilastele omast looduseaustust ning väikerahvaste habrast olemasolu.

Sidorova kirjutas pildile selgituseks, et palvepaik Ataš asub külast kilomeetri kaugusel kesk lagedaid põlde ning meenutab ümmargust männipuudest saarekest. Tema küla 80aastane põliselanik Anna Lebedeva kõneleb sellest paigast nii: "Selles palvepaigas peeti kombetalitusi, keedeti putru ja toodi ohvriks kodulinde. Paluti head saaki ja vihma. Aktaši kõrval oli meil põld ja iga kord enne külvi ja kündi valasime sinna veidi linnuverd. Aktaši taga on suur mets, kus nii meie kui ka naaberkülade elanikud käivad sageli seenel ja marjul. Mööda minnes sisenevad paljud ka pühapaika, meenutavad esivanemaid ja jätavad ande."

Tänavu sügisel avanes Sidoroval hea võimalus käia koos oma küla memmedega metsast luudasid toomas. Tagasiteel läksid memmed esivanematele austust avaldama, süütasid lõkke ja pakkusid ande. See hetk õnnestuski jäädvustada.

Noorte 200eurose peaauhinna pälvis Tallinna 21. koolis õppiv 12aastane Emmeliine Kalvik ülesvõttega "Hõbedat kaapimas". Pildile on püütud iidne tava – hõbevalge kaapimine anniks allikale. Pilt on üles võetud Soomes Janakkala hiie Lauri allikal.

Kokku antakse välja 21 auhinda, mille hulgas on ajaloolise Võromaa, Virumaa, saarte, Eesti Rahva Muuseumi, Muinsuskaitseameti ning teiste asutuste ja ühenduste eriauhinnad. Lisaks jagatakse ka mitterahalisi auhindu.

Võistlusel esindatud riikide hulgas on Austraalia, Gruusia, India, Läti, Nepaal, Peruu, Rumeenia, Soome, USA ja Venemaa. Hõimurahvaste juurest on esindatud ingeri, karjala, liivi, mari, merja, saami, soome, udmurdi ja vepsa pühapaigad. Eestist on saadetud pilte 13 maakonna 46 valla pühapaikadest. Võistluse noorim osavõtja on 12- ja vanim 66aastane.

Hiite kuvavõistluse eesmärk on väärtustada ning jäädvustada ajaloolisi looduslikke pühapaikasid, nendega seotud pärandit ja julgustada inimesi pühapaikadega tutvuma. Võistlus toimub ka järgmisel aastal.

Võistluse tulemusi tutvustatakse ja võitjaid autasustatakse Hiie väe tunnustamise sündmusel 29. novembril kell 13.00 Tartus Eesti Kirjandusmuuseumi aulas (Vanemuise 42). Kõik huvilised on oodatud, sissepääs tasuta.

Kõigi võidupiltidega saab tutvuda siin