Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Inimõiguste konverentsi paneel keskendub põlisrahvastele

09.12.2014Homme algab Tallinnas inimõiguste aastakonverents, mille üks paneel on pühendatud põlisrahvaste inimõigustele teoorias ja praktikas – käsitletakse põlisrahvaste inimõiguste olukorda ja arengusuundi maailmas, rõhuasetusega Eesti ja Euroopa jaoks olulistel piirkondadel, sealhulgas ka soome-ugri rahvaste asualadel.

Arutelu on mõtteliselt seotud 22.–23. septembrini New Yorgis toimunud põlisrahvaste maailmakonverentsiga, kuhu takistati sõita mitmel Venemaa kodanikul, nende hulgas koolasaami parlamendi esimehel Valentina Sovkinal. 

Valentina Sovkina, ÜRO ettevõtluse ja inimõiguste töögrupi liige Pavel Suljanziga ning isuri rahvusühenduse Soikkola juht Dmitri Harakka-Zaitsev räägivad konverentsil soome-ugri põlisrahvaste õigustest oma maale, territooriumile ja loodusvaradele. Paneeli modereerib ÜRO põlisrahvaste alalise foorumi Eesti esindaja Oliver Loode, kes kuulub ka MTÜ Fenno-Ugria Asutuse juhatusse.

Põlisrahvaste inimõiguste arutelul osalevad veel ÜRO põlisrahvaste alalise foorumi (UNPFII) esimees Dalee Sambo Dorough Alaska ülikoolist ning krimmitatarlaste rahvusliikumise liider Mustafa Džemilev, kes on ka Ukraina parlamendi liige. Põlisrahvaste inimõiguste osa algab konverentsil kell 14.15, seda saab jälgida videoülekandes inimõiguste instituudi kodulehelt. Konverents ise on kutsetega.

Tänavusel inimõiguste aastakonverentsil tutvustatakse ka uuringut privaatsusõigusest  igapäevatehnoloogia kontekstis, räägitakse rahvusvahelise õiguse muutumisest hübriidsõdade ja varjatud agressiooni tulemusel ning võetakse vaatluse alla vaba meedia ja sõltumatute organisatsioonide sulgemine Venemaal.

Inimõiguste Instituut: Inimõiguste aastakonverents 2014