Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soome-ugri eksperdid esinesid inimõiguskonverentsil

10.12.2014

KKK_5783Tänasel inimõiguste päeval peeti Tallinnas traditsiooniline inimõiguste aastakonverents, kus ka soome-ugri rahvaste esindajad rääkisid põlisrahvaste inimõigustest.

ÜRO põlisrahvaste alalise foorumi Eesti esindaja Oliver Loode, kes kuulub ka MTÜ Fenno-Ugria Asutuse juhatusse, juhtis põlisrahvaste inimõigustele pühendatud paneeli, mis oli mõtteliselt seotud 22.–23. septembrini New Yorgis toimunud põlisrahvaste maailmakonverentsiga.

ÜRO põlisrahvaste alalise foorumi (UNPFII) esimees Dalee Sambo Dorough Alaska ülikoolist rääkis põlisrahvaste koostööst ÜROga ja sellest, et nende probleemide lahendamiseks on vähe rahvusvahelisi instrumente. Ta rõhutas, et on olemas ÜRO põlisrahvaste deklaratsioon ja Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni põlisrahvaste õiguste konventsioon, mida tuleks vaadelda üheskoos.

Venemaa esindaja, ÜRO ettevõtluse ja inimõiguste töögrupi liige Pavel Suljanziga märkis, et põlisrahvaid puudutavad sätted on olemas ka Maailmapanga ning Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga dokumentides ning neid tuleb järgida, kui riigid tahavad sealt laenu saada.

Isuri rahvusühenduse Soikkola juht Dmitri Harakka-Zaitsev rääkis konverentsil lähemalt isureid ärevateks tegevatest Ust-Luga sadama laiendamise plaanidest. Ta selgitas, et isurid ei ole küll Põhjala põlisrahvad, aga nad on harjunud elama oma elupiirkonnas, looduse keskel, ja praegu hirmutab neid ümberasustamine.

Koolasaami parlamendi esimees Valentina Sovkina (pildil) rääkis, kuidas ametnikud segavad Murmanski oblastis koolasaamide tegevust – näiteks sellega, et on maha võtnud lipuvardad, kuhu saamid tähtpäevade puhul oma lipud püstitasid. Ta kinnitas, et ametiisikud takistasid mõni kuu tagasi tema sõitu New Yorki ÜRO põlisrahvaste konverentsile.

Sovkina möönis, et Venemaa saamid on kui kahe tule vahel. Ühelt poolt piiravad võimud nende tegevust ega anna selleks vahendeid. Vahel soovitavad nad pöörduda Norras, Rootsis ja Soomes elavate rahvuskaaslaste poole, aga samas kehtib seadus, mis keelab välismaiste organisatsioonide tegutsemise Venemaal.

Nii Sovkina kui ka Harakka-Zaitsev vihjasid, et Venemaal soovitakse muuta põlisrahvad dekoratiivseteks rahvasteks, kes peaksid vaid tähtpäevade puhul laulma ja tantsima, nende õigused maale ja maavaradele jäetakse aga tähelepanuta.

Inimõiguste Instituut: Inimõiguste aastakonverents 2014