Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Obinitsas käib soome-ugri kultuuripealinna avatseremoonia

07.01.2015

Täna kell 15.30 algas Setumaal Obinitsas soome-ugri 2015. aasta kultuuripealinna avatseremoonia, millega saab Obinitsast kogu aastaks 25 miljonit inimest ühendava soome-ugri maailma keskpunkt.

Setumaal on kultuuripealinna aasta jooksul plaanis üle 35 kultuurisündmuse, mille kandvaks ideeks on pärimuskultuuri edasiandmine vanematelt noorematele, meistritelt meistritele ja asjahuvilistele.

Suuremateks sündmusteks kultuuripealinna aasta jooksul on jaanipäeva järel korraldatav Seto Folk Värskas ja kostipäiv ehk kohvikutepäev kogu Setumaal, mis on sel aastal pühendatud soome-ugri teemadele.

Samuti on oodata Ostrova festivali, filmifestivali, mitut konverentsi, õpitubasid, kus külalised saavad õppida soome-ugri käsitööd või toiduvalmistamist. Kultuuripealinna aasta tippsündmusena tuleb augusti alguses Obinitsas Seto Kuningriigi päev.

Aasta jooksul on soome-ugri rahvaste esindajatel kavas kokkusaamised kogemuste vahetamiseks, kuidas soome-ugri kultuuripärandit säilitada ja järgnevatele põlvkondadele edasi anda. Plaanis on algatada soome-ugri sõpruskülade liikumine.

Soome-ugri kultuuripealinn on ellu kutsutud rahvuspiirkondade arengu hoogustamiseks. Kultuuripealinnade idee on soome-ugri noorteühenduse MAFUNi algatus.

Rahvusvaheline žürii valis Obinitsa soome-ugri kultuuripealinnaks mullu 11. augustil Helsingis. Koos Obinitsaga kandideerisid 64 000 elanikuga Ungaris asuv Veszprémi linn ja Venemaa Karjalas paiknev 500 elanikuga Vuokkiniemi küla.

Soome-ugri kultuuripealinna valiti tänavu teist korda. Esimene, 2014. aasta pealinn oli Udmurdimaal asuv Bõgõ küla. Udmurdid andsid kultuuripealinna sümbollinnu Tsirgu setodele üle 18. oktoobril, 24. oktoobril tervitasid setod Tsirgu jõudmist Setumaale.

"Eelmine soome-ugri kultuuripealinn oli Bõgõ küla Udmurdimaal. Kultuuripealinnad on enamasti just suured linnad, aga soome-ugri kultuuripealinn võiks olla üks küla. Sest põline soome-ugri rahvas on enamasti ikkagi maarahvas ning vanema traditsiooni kandmine on põhiliselt seotud ikka küla- ja maaeluga," rääkis kultuuripealinna linnapea Evar Riitsaar ERRile.

ERR Uudised: Obinitsast saab soome-ugri kultuuripealinn