Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Vene saatkond: Ust-Luga sadam ei hävita vadjalasi

13.01.2015

Venemaa saatkond Eestis koostas pühapäeval pressiteate, milles on öeldud, et Eesti presidendi hiljutisel avaldusel Ust-Luga sadama hävitavast ohust vadjalastele ei ole alust.

Teates on kirjas, et firma "Kompanija Ust-Luga" juhatuse sõnul pole plaane vadjalaste Luutsa ja Jõgõperä külade täisehitamiseks mitte kunagi tehtud ega tehta ka. "Lähim taristuobjekt – sadamasisene raudtee – asub vadja külast nelja kilomeetri kaugusel," kinnitab saatkond.

President Toomas Hendrik Ilves tõi eelmisel nädalal soome-ugri kultuuripealinna avamisel Obinitsas esile, et vabas maailmas toetatakse väikeste ja eriilmeliste kultuuride säilimiseks sisuliselt olulisi projekte enam kui Venemaal.

"Samas näeme, kuidas Ust-Luga sadama ehitus Loode-Venemaal Soome lahe äärde hävitab vadjalaste külad, loodetavasti mitte kogu rahva, ning viimastel aastatel on Venemaal lõpetatud või piiratud soome-ugri rahvaste rahvuskeelse hariduse andmist, mis kiirendab nende assimilatsiooni, nende kultuuri kadumist," ütles Ilves oma sõnavõtus. 

Vene meedia tõlgendas Eesti riigipea sõnu Venemaa süüdistamisena soomeugrilaste assimileerimises. Uudistekanalid kirjutasid, et Eesti on ennegi samalaadseid süüdistusi esitanud: 2005. aastal teatas Riigikogu väliskomisjoni liige Enn Eesmaa, et Venemaa rahvusvähemustelt tuleb pidevalt abipalveid ning 2008. aastal lahkus president Ilves Hantõ-Mansiiskis pärast Riigiduuma saadiku Konstantin Kossatšovi kõnet saalist.

Kaliningradi uudisteportaal NewsBalt leidis, et Tallinn on ennegi üritanud tekitada pingeid Venemaa soome-ugri ja slaavi rahvaste vahel ning teeb seda koordineeritult oma lääne partneritega: "Tuntud ameerika politoloog Paul Goble süüdistas hiljuti Moskvat saamide ahistamises."

"Eestile pole kasulik Ust-Luga sadama käikulaskmine, kuna see võtab Eesti sadamatelt ära märkimisväärse osa transiitkaubavedudest," järeldas NewsBalt. 

Venemaa saatkond ütles oma teates, et ka jätkuvad spekulatsioonid Venemaa soome-ugri rahvaste keelte ja kultuuri säilitamise ning nende assimilatsiooni teemal on täiesti alusetud ning soovitas sel teemal lugeda nende kolme aasta tagust pressiteadet, kus on muu hulgas positiivse näitena välja toodud sihtprogrammiga toetatavad setod, kelle hulk on kaheksa aastaga suurenenud 8,6% ehk 17 inimese võrra.

Посольство России: О положении финно-угорских народов в России


NewsBalt: МИД России: Заявления Таллина об ассимиляции финно-угров в России беспочвенны

31.10.2012 Vene saatkond eitab soomeugrilaste õiguste rikkumist