Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Udmurdid tähistasid rahvuskirjaniku sünniaastapäeva

15.01.2015

Udmurdimaal tähistati 14. jaanuaril 117 aasta möödumist ühiskonnategelase ja kirjaniku, udmurdi rahvusliku ärkamisaja sümboli Kuzebai Gerdi sünnist.

Udmurdi filoloogid, kirjandusinimesed ja rahvusaktivistid kogunesid sel päeval Ižkarisse Gerdi ausamba juurde, rääkisid tema elust ja lugesid luuletusi. Selline ettevõtmine toimus tänavu juba kolmandat aastat järjest.

Kuzebai Gerd (1898-1937, kodanikunimega Kuzma Tšainikov) oli esimene erialahariduse saanud udmurdi folklorist ja etnograaf, luuletaja, näitekirjanik, folklorist, kirjanduskriitik ja keeleteadlane.

Võib öelda, et Gerdist algab udmurdikeelne kirjandus. Temast jäi järgi ligi 400 luuletust, 12 poeemi, üks jutustus, kolm näidendit, kümneid novelle, viis õpikut ja üle saja teadustöö. Ta jõudis koguda umbes kolm tuhat rahvalaulu, muinasjuttu, mõistatust ja vanasõna.

Gerdi eestvõttel asutati 1920. aastal lasteajakiri Muš ja 1926. aastal rajati udmurdi kirjanike organisatsioon.

Gerd pidas väga tähtsaks udmurtide suhtlemist Eesti, Soome ja Ungari hõimuaktivistidega. Samas oli ta veendunud leninist ja marksist, kes leidis, et revolutsioon andis võimaluse udmurdi rahvuse sünniks.

Tema elutee jäi väga lühikeseks ning sellestki viimased viis aastat veetis ta vanglas. Gerd oli üks neist sajakonnast soome-ugri rahvaste rahvusliku intelligentsi esindajast, kes lasti maha süüdistatuna soome-ugri rahvaste vandenõus nõukogude võimu vastu 1. novembril 1937 Karjalas Sandarmohhis.

Eesti keeles ilmus Kuzebai Gerdi koguteos "Olen udmurt" 2009. aastal. Nadežda Ptšelovodova, Lauri Pilteri ja Arvo Valtoni tõlgitud raamat sisaldab peamiselt luulet, aga ka proosapalu, etnograafilisi artikleid ja esseesid.

Национальный акцент: Удмуртские активисты почтили память национального поэта

Удмуртская правда: 117 лет со дня рождения выдающегося удмуртского поэта, ученого и общественного деятеля Кузебая Герда