Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Valmis esimene vadja joonisfilm Püha Jüri võitlusest lohega

15.01.2015

Leningradi oblasti põlisrahvaste keskuses valmis esimene vadja joonisfilm, mis põhineb rahvalikul jutustusel Püha Jüri võitlusest lohega.

Rahvajutt Pühast Jürist lindistati 1942. aastal Kingissepa rajoonis asuvas Mattia külas, kus seda rääkis toona 92-aastane memm.

Animafilmi stsenaristi ja lavastaja, etnograaf Olga Konkova sõnul sisaldab lühike video teavet rahvaluule, etnograafia ja vadjalaste omapärase religiooni kohta, mis ühendab rahvalikke uskumusi õigeusu traditsioonidega.

Iga kaader on tema sõnul ajalooliselt tõendatud ja vastab etnograafilisele tegelikkusele – nii ehitised, toit, rõivad, nõud, tegevus kui ka laulud. Filmis on kasutatud 1911. aastast pärit Soome etnograafi Samuli Paulaharju joonistusi, samuti ka põlisrahvaste keskuse vabatahtlike Leontina Saksa ja Ljudmila Posti joonistusi.

Konkova sõnul olid joonisfilmi loojad silmitsi raske ülesandega, sest ühelt poolt tuli säilitada originaaltekst, teisalt teha film huvitavaks nii lastele kui ka täiskasvanutele. Kuna tekst oli pärit 1942. aastast, siis võtsid nad kasutusele kahekümnenda sajandi liikumisvahendid lennuki ja bussi ning panid Püha Jüri ehk Jurtši sõitma jalgrattaga, konsulteerides eelnevalt ka kiriku esindajatega.
 
Muusikalise folkloori osas aitas filmitegijaid rahvamuusik Jelena Vedaiko ning folkloorirühmad Korela, Korpi ja Maaväči. Tekst on vadjakeelne, aga olemas on ka vene- ja ingliskeelsed variandid, samuti subtiitrid.

Esimene vadja joonisfilm loodi Leningradi oblasti põliselanike rahvakultuuri toetamise programmi toel.Финноугория: Первый водский мультфильм "Юрчи и Змеюк" иллюстрирует сказание о св. Георгии