Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Kohus arutab Erzjan Mastori võimalikku kirikuvastasust

20.01.2015

Mordvamaal ilmuvat sõltumatut ajalehte Erzjan Mastor ähvardab taas likvideerimine – Venemaa ülemkohus arutab, kas leht on kirikuvastane või mitte. 

Ersa rahvusaktivist Eruš Vežai teatas portaalis Uralistica, et Venemaa kontrollikoda esitas kohtule materjalid ajalehe kirikuvastasuse kohta. Mordva kohus asja ei arutanud, see anti väidetavalt kohe ülemkohtusse. 

Opositsioonilist ajalehte välja andev ersa keele päästmise fond avaldas sealsamas Uralistica portaalis pöördumise, milles on öeldud, et 21. sajandil hävitatakse iidset ersa tsivilisatsiooni.

Pöördumises märgitakse, et ersasid tõrjutakse välja avalikust teenistusest ega ei lasta eelarvest rahastatavate ühiskondlike liikumiste etteotsa; iga-aastaselt läbiviidavaid pidusid, kongresse ja foorumeid korraldatakse ühiskondliku mõtte allasurumiseks; ersa keele päästmise eest seisjaid nimetatakse hulludeks ja ahistatakse.

Pöördumises on kirjas, et ajalehe kirikuvastasuse pärast ei peaks riik muretsema, sest kirik on Venemaal riigist eraldatud. Pöördumise autorid paluvad headelt inimestelt kaitset tänapäevaste inkvisiitorite eest.

Uralistica: Обращение сторонников Фонда спасения эрзянского языка ко всем народам доброй воли. Единственная независимая газета Эрзя народа под угрозой