Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Neenetsi kirjanik esitati Nobeli preemia kandidaadiks

03.02.2015

Uurali ülikooli vene kirjanduse õppetool valis Nobeli kirjandusauhinna kandidaadiks Venemaa poolt neenetsi kirjaniku Anna Nerkagi, kes on kirjutanud oma teosed Põhjala põlisrahvastest.

Nobeli komitee on alates 2004. aastast palunud Venemaa kandidaate esitada Uurali ülikooli 20. ja 21. sajandi vene kirjanduse õppetooli kollektiivil, kes oli paistnud enne silma Bookeri auhinna kandidaatide valimisega.

Sel aastal pidasid ülikooli esindajad Nobeli preemiale esitamise vääriliseks Anna Nerkagit (sünd 1952), kes on kirjutanud neli romaani Jamali poolsaare rändrahvastest: "Aniko Nogo suguvõsast" (1977), "Ilir",  "Valge põdrasamblik" (1995) ja "Vaikiv" (1996).

Ülikooli esindajate selgitusel on Nerkagi romaanides käsitletud teemad vägagi päevakajalised, sest globaliseerumine ja tsivilisatsioon muudab inimesed tänapäeval üha sarnasemaks. "Oma kultuuri eripära eest seismine sümpatiseerib enam kui militaristlik tung näidata oma kordumatust," möönis Uurali ülikooli professor ja kirjanduskriitik Leonid Bõkov. 

Anna Nerkagi elab Jamali Neenetsi autonoomses ringkonnas ja tegeleb kasulaste kasvatamisega ning suviste lastelaagrite korraldamisega. Eelmisel aastal valmis tema romaani "Valge põdrasamblik" alusel tehtud mängufilm, mille lavastajaks oli Vladimir Tumajev. 

Znak: Ямальская писательница выдвинута на Нобелевскую премию. Филологи оценили ее любовь к самобытности малых народов Крайнего Севера