Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Erzjan Mastor sai Venemaa ülemkohtus võidu

30.01.2015

Venemaa ülemkohus ei leidnud Mordvamaal ilmuva sõltumatu ajalehe Erzjan Mastor artiklitest kirikuvastasust, nagu väitis
Venemaa kontrollikoda ning leht võib jätkata tegutsemist.

Portaal Uralistica teatas, et Venemaa kontrollikoda esitas kohtule materjalid ajalehe kirikuvastasuse kohta. Lehele oli mullu septembri lõpus esitatud kaks pretensiooni ekstremistliku sisuga artiklite kohta. Mordva kohus asja ei arutanud, see anti väidetavalt kohe ülemkohtusse. 

Pärast kohtuistungi väljakuulutamist avaldas ppositsioonilist ajalehte välja andev ersa keele päästmise fond Uralistica portaalis pöördumise, milles on öeldud, et 21. sajandil hävitatakse iidset ersa tsivilisatsiooni.

Pöördumises märgiti, et ersasid tõrjutakse välja avalikust teenistusest ega ei lasta eelarvest rahastatavate ühiskondlike liikumiste etteotsa; iga-aastaselt läbiviidavaid pidusid, kongresse ja foorumeid korraldatakse ühiskondliku mõtte allasurumiseks; ersa keele päästmise eest seisjaid nimetatakse hulludeks ja ahistatakse.

Pöördumises oli kirjas, et riik ei peaks ajalehe kirikuvastasuse pärast muretsema, sest kirik on Venemaal riigist eraldatud. Pöördumise autorid palusid headelt inimestelt kaitset tänapäevaste inkvisiitorite eest.

Erzjan Mastorit ähvardas sulgemine ka aastatel 2007–2009, mil Mordva prokuratuur taotles lehe tegevuse lõpetamist, sest seal avaldatu võib tekitada ersa rahva seas negatiivset suhtumist venelastesse ja teistesse rahvustesse. Toona keeldusid sulgemisotsust tegemast nii Mordvamaa ülemkohus kui ka kohtukolleegium.

Uralistica: “Эрзянь Мастор” выиграла суд у Роскомнадзора