Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

YLE raadiosse tekkis karjalakeelne uudistesaade

04.03.2015

YLE Põhja-Karjala toimetus lasi 27. veebruaril eetrisse esimese karjalakeelse uudistesaate "Yle uudizet karjalakse", mida toodetakse nüüdsest koos Karjalan Keele Seltsiga kord nädalas. 

"Yle uudizet karjalakse" uudised on väljas ka internetis. Neid toodab, tõlgib ja loeb ette Ida-Soome ülikooli teadlane Natalia Gilojeva. 

Gilojeva sõnul saavad karjalakeelseid uudiseid kuulata ka soomlased, sest keeled on väga lähedased ja arusaadavad suuremate raskusteta. Gilojeva rõhutab, et karjala keel on endiselt väljasuremisohus ja vajab toetust ka tulevikus.

"Karjala keele rääkijad on Soomes vähemusrahvuse osas ja karjala keel on tunnistatud vähemuskeeleks," ütleb ta. "Kuigi elustamismeetmed toimivad hästi, on keel endiselt ohustatud."

Karjalakeelne uudistesaade on Gilojeva sõnul keele valdajatele suur rõõm, eriti nende jaoks, kellele see on emakeel. Uudiste kaudu tuleb karjala keel avalikku sotsiaalsfääri. "Karjalakeelsed uudised võivad tõsta karjalaste teadlikkust ja huvi keele vastu," nendib ta.

2011. aastal elas Soomes umbes 350 000 karjalast, kellest 30 000 peaks rääkima ka karjala keelt. Igapäevaselt kasutab karjala keelt Soomes hinnanguliselt 5000 inimest. Nende inimeste hulgas peaks olema ka 2000 Venemaalt emigreerunud karjalast. 

Liperis elav Timoi Munne, kelle jaoks on karjala keel emakeel, tunnistas YLEle, et on omakeelsete uudiste üle õnnelik. Tema hinnangul saab keel sellega nüüd uued võimalused arenemiseks ja uuenemiseks.

"See on väga oluline just selle tõttu, et karjala keel on olnud ohustatud juba pikka aega," nendib Munne. "Mida rohkem kasutajaid keelel on, seda tänapäevasemaks see muutub."

Uudiste sisu toodab YLE Põhja-Karjala toimetus koostöös Karjala Keele Seltsiga. Toimetuse juht Jyrki Utriainen ütleb, et karjala uudiste edastamine Joensuust on loomulik. Selles piirkonnas on karjala tavad tema sõnul esindatud mitmel viisil, näiteks laialt levinud õigeusu kujul. Paljudel inimestel selles piirkonnas on juured praeguses Venemaa Karjala vabariigis.

YLE edastab uudiseid kaheksas keeles: soome, rootsi, inglise, saami, vene, lihtsas soome keeles ja Soome viipekeeles. "Yle uudizet karjalakse" saade on eetris igal reedel kell 13.45 Radio Suomi Põhja-Karjala raadios.

YLE Uutiset: Karjalankieliset uutiset alkavat Ylellä – Yle Uudizet karjalakse, jälgimäi!

YLE News: Karelian news service begins at Yle