Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ungaris tuleb taas Eesti nädal

16.03.2015

16.–26. märtsini tuleb Ungaris traditsiooniline Eesti nädal, mida korraldab Eesti Instituudi Ungari esindus juba kaheksandat korda koos Szimplafilmi ning Szegedi ja Debreceni ülikooliga.

Festival leiab aset kolmes linnas: Budapestis, Szegedis ja Debrecenis. Seekordse Eesti nädala programm keskendub filmilinastustele: Ungari publik saab ülevaate hiljuti valminud parimatest Eesti filmidest.

Budapestis algab Eesti nädala programm homme, 17. märtsil Mari Kalkuni ja Runoruni kontserdiga, kes täna astuvad üles Szegedis. Filmiprogramm algab Budapestis 19. märtsil Martti Helde filmi "Risttuules" linastusega. Kinopublikul on võimalus kohtuda ka filmis mänginud näitleja Laura Petersoniga.

Teine külaline Eestist on mängufilmi "Kirsitubakas" režissöör Andres Maimik. Kavas on ka Ilmar Raagi "Ma ei tule tagasi", James ja Maureen Tusty "Üheshingamine", Priit Tenderi ja Liivo Niglase "Teekond Ussinuumajani" ja Priit Tenderi "Ussinuumaja". Animafilme esindab seekord Priit Pärna ja Olga Pärna retrospektiiv ning valik uutest Eesti animafilmidest.

Peale filmide on kavas palju muudki. 22. märtsil avatakse Debreceni kaasaegse kunsti muuseumis 2010. aasta Veneetsia biennaalil osalenud Eesti näituse "100 maja" valikekspositsioon "50 maja".

25. märtsil avatakse Flo Kasearu isikunäitus "Ülestõus". Näitus keskendub videole, mis on filmitud kunstniku Pelgulinnas asuva kodumaja katusetööde käigus ja peegeldab praegust poliitilist olustikku. Avamisele järgneb vestlus kunstnikuga.

Budapestis esitletakse Tõnu Õnnepalu romaani "Mandala" ungarikeelset tõlget. Külalisteks on raamatu autor Tõnu Õnnepalu ja tõlkija Krisztina Lengyel-Tóth, kellele see tõlge tõi tänavu Kultuurkapitali auhinna kui parim ilukirjanduslik tõlge eesti keelest võõrkeelde.
Kingituseks kinopileti kõrvale saavad külastajad Maarja Kangro novelli "Stipendiaat" ungarikeelse tõlke, mis käsitleb irooniliselt Eesti filmikunsti retseptsiooni välismaal.

Eesti nädala ajal pakutakse Budapesti bistroos Kazimír traditsioonilisi eesti toite.

Eesti nädalat tutvustav videoklipp

Kavaleht