Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soomes jäi ratifitseerimata põlisrahvaste õiguste lepe

20.03.2015

Soome ei ratifitseeri Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni põlisrahvaste õiguste konventsiooni kuni järgmise valitsuse ametisseastumiseni, otsustas parlamendi esimehe juhitav nõukogu eelmisel reedel.

Justiitsminister Anna-Maija Henriksson väljendas otsuse osas äärmist rahuolematust: "Mind ei rahulda see üldse, kuid parem võib olla jätta otsuse tegemine järgmisele valitsusele," ütles ta. "Kiirustades võib Soome üldse ilma ILO konventsioonita jääda."

1989. aastal vastu võetud Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) konventsioon nr 169 on üks olulisemaid põlisrahvaste õigusi käsitlevaid rahvusvahelisi lepinguid. See tunnustab põlisrahvaste konkreetseid õigusi traditsioonilistele elualadele ja sealsetele loodusvaradele ning nõuab riikidelt erimeetmeid põlisrahvaste kultuuri, keele ja keskkonna kaitseks.

Soome parlament Eduskunta otsustas ratifitseerimisest loobuda vahetult enne viimast istungit enne valimiste-eelset puhkust. Järgmised üldvalimised peetakse Soomes 19. aprillil.

Eelmisel reedel korraldas Soome saamide noorteorganisatsioon parlamendihoone ees protesti, nõudes konventsiooni vastuvõtmist. Aktsioonis Must Marss (Čáhppes ráidu) osales umbes sada inimest.

Soome poliitikud on olnud ILO põlisrahvaste õiguste konventsiooni ratifitseerimise osas eri meelt. Praegune president Sauli Niinistö oli kolm aastat tagasi leppe ratifitseerimise vastu, sest tema sõnul võib see põhjustada ebaõiglust. 

Niinistö avaldas toona arvamust, et Soomes esineb vastuolulisi arusaamu selles osas, kes kuuluvad põlisrahvaste hulka ja kes mitte. Ta märkis ka seda, et ILO lepe oli algselt mõeldud koloniaalvõimude põhjustatud ebaõigluse hüvitamiseks, mis pole Soomes probleemiks.

BarentsObserver: Finland shelves indigenous rights agreement ratification