Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Põhjamaad sulgevad teabebürood Loode-Venemaal

17.03.2015

Põhjamaade valitsuste ministrid otsustasid eelmise nädala kohtumisel Gröönimaal peatada ette nägemata ajaks Põhjamaade Ministrite Nõukogu teabebüroode tegevuse  Loode-Venemaal.

See otsus puudutab nõukogu kontoreid Peterburis ja Kaliningradis, samuti kontaktkeskuseid Petroskois ja Arhangelskis. Murmanski teabekeskus suleti 2014. aasta alguses muudel põhjustel.

Venemaa prokuratuur saatis jaanuaris nõukogule teate nõudmisega registreerida end nn välismaa agentidena. Põhjamaade esindajad keeldusid, väites, et agendi staatus on kokkusobimatu nõukogu tegevusega.

"Me ei saa aru, miks me peaksime registreeruma välisriigi agentidena," ütles nõukogu peasekretär Dagfinn Høybråten pärast kirja saamist. Siiski ei suutnud nõukogu veenda Moskvat nõudmist tühistama.

"Tegevuse jätkamine välisriigi agentide staatuses on Põhjamaade valitsustele vastuvõetamatu," selgitas nõukogu esindaja Carsten Hansen pressiteates. Ministrite nõukogu Loode-Venemaal kohaloleku eesmärk on luua tihedamaid sidemeid ja parandada koostööd Põhjamaade ja Loode-Venemaa vahel, seda on välisriigi agentidena võimatu saavutada," lisas Hansen.

"Otsus on kahetsusväärne, kuid Põhjamaade juhid olid selles küsimuses ühel meelel," ütles Soome Euroopa asjade ja väliskaubanduse minister Lenita Toivakka Soome välisministeeriumi pressiteate kohaselt. Tema sõnul avaldab see negatiivset mõju eelkõige Venemaa poolele.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu on aastate jooksul rahastanud ja kaasrahastanud mitmesuguseid Põhjamaade ja Venemaa ühistegevusi. Nüüd on nõukogu tegevust Venemaal vähendatud miinimumini. Lisaks on Põhjamaade töörühm ümber hindamas suhteid Venemaa naaberpiirkondadega.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu Loode-Venemaal kontorites töötab kokku kakskümmend inimest, keda kõiki sulgemine mõjutab.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu on 1971. aastal asutatud valitsustevaheline foorum. Venemaa kontorid avati 1995. aastal koostöö laiendamise huvides.

BarentsObserver: Nordic countries close offices in Russia