Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soome-ugri õhtu avas Tallinn Music Weeki

31.03.2015

Festivali Tallinn Music Week üheks avaürituseks oli 26. märtsil soome-ugri õhtu, kus soome-ugri kultuuripealinn 2015 Obinitsa ja MTÜ Fenno-Ugria Asutus esitlesid kahte seto, ühte ersa-mokša ning ühte vepsa ansamblit.

Tallinnas Kloostri Aidas tulid lavale seto leelonaised Verska Naase, seto laulumehed Seto Miihi Summ, Mordvamaa pärimusmuusikat viljelev Oyme ja vepsa ansambel Noid Venemaalt. 

Avaüritusel Kloostri Aidas tähistati seda, et Seto küla Obinitsa on sel aastal soome-ugri kultuuripealinn. Kõigile külalistele pakuti seto ja soome-ugri suupisteid ning joogipoolist. 

Soome-ugri ansamblid esinesid ka tasuta Linnalava programmis TMW pop-up restoranis ning Viru Keskuse aatriumis. Lisaks andis ansambel Noid reedel festivalivälise kontserdi KuKu klubis.

Petroskoi ansambli Noid repertuaari moodustavad vepsa rahvalaulude töötlused maailmamuusika võtmes või vepsa luuletajate tekstidele kirjutatud autorilaulud. OYME kavas on traditsioonilised etnograafilised palad, mis sisaldavad polüfoonilisi naiste rahvalaule, ersa ning mokša itke ning pillimängu traditsioonilistel instrumentidel.

Verska Naase kooris laulavad noored Värska kandi naised, kes laulavad nii uuemaid kui ka vanemaid seto laule, õpetavad seto tantse ja laulumänge. Meremäe lauluselts Seto Miihi Summ on taaselustamas vahepeal soikunud seto meestelaulu traditsiooni.

Möödunud nädalal seitsmendat korda toimunud Põhja- ja Baltimaade suurimal uue muusika ja linnakultuurifestivalil Tallinn Music Week esines 206 artisti 24 050 muusikasõbrale ja üle 850 festivali delegaadile. Kõikvõimalikke muusikažanreid klassikast tantsumuusikani ja rokist džässini hõlmanud sündmuse kontsertprogramm hõlmas 36 lava üle linna.

TMW konverentsi delegaatidena võttis sündmusest osa 853 muusikaettevõtjat ja muusikaorganisatsioonide esindajat, neist 544 välisriikidest ning 309 Eestist.

Suurendamaks soome-ugri rahvaste põnevamate muusikakoosluste rahvusvahelist läbilöögivõimet, kutsus MTÜ Fenno-Ugria Asutus sügisel pärimusmuusikaansambleid festivalile kandideerima. Festivali žürii poolt programmi valitud ansamblite Noid ja Oyme osalemist festivalil toetas haridusministeeriumi hõimurahvaste programm.Ansambel Noid