Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Karjala kultuuritöötajad käisid Eestis laulupeokoolitusel

31.03.2015

Karjala vabariigi kultuuritöötajad ja muusikakollektiivide juhid käisid MTÜ Fenno-Ugria Asutuse kutsel 26.–29. märtsini koolitusreisil Eestis, et saada teadmisi laulupidude korraldamisest.

Koolituse programmi aitas koostada Eesti Kooriühing, mille juhid rääkisid laulupidude ideede ja repertuaari kujundamisest, laulupidude korraldamisest ja riiklikust toetussüsteemist. Külalisesinejad kõnelesid laulupidude mõjust ja tähendusest Eesti ühiskonnas ning laulupeoliikumisest kui kodanikualgatusest.

Seminaril osalenud kuulasid Eesti Heliloojate Liidu juubelifestivali kontserti Veljo Tormise ja Erki-Sven Tüüri muusikaga Eesti Rahvusmeeskoori esituses, käisid NUKU koori teatripäevale pühendatud kontserdil ning külastasid festivali Tallinn Music Week üritusi.

Külalised said reisist palju positiivseid elamusi. Karjala vabariigi kultuuriministeeriumi töötaja Viktoria Ustinova sõnul olid kõik kohtumised ja ettekanded väga olulised ja praktilised. Ka äratas neis imetlust eestlaste tarmukus oma rahvusliku identiteedi hoidmisel.

Laupäevasel ekskursioonil külastasid Karjala külalised lauluväljakut ja Metsakalmistut ning asetasid lilled ja küünlad Gustav Ernesaksa hauale.

Karjala vanas kultuurilinnas Sortavalas on pikk laulupidude traditsioon. Esimene laulupidu korraldati seal Eesti eeskujul 1896. aastal. Suurim pidu oli 1935. aastal (pildil), mil Soome tähistas rahvuseepose Kalevala 100. aastapäeva. Toona tuli laulupeole kokku ligi 20 000 rahvustunnetest sütitatud inimest, teiste hulgas segakoor Raudam Tallinnast.

Rahvuslik laulupeotraditsioon katkes, kui Sortavala sattus Nõukogude Liidu koosseisu. 2012. aastal äratas traditsiooni uuele elule Soomes tegutsev Laadogakarjalaste Liit koos kultuurihuviliste vabaühenduste, Sortavala linna ning vabariigi kultuuriministeeriumiga.

Peol, mille kunstiline juht oli Sibeliuse Akadeemia professor Reijo Pajamo, osalesid 20 koori, rahvamuusika-ja tantsuansamblit Karjala Vabariigist, Soomest ja mujalt, kokku 350 esinejaga. Eestist osales peol Kuldjala lauluselts. 2013. aasta Petroskoi laulupeol andis  menukaid kontserte kammerkoor Collegium Musicale, kes kandis ette Veljo Tormise tsükli "Karjala saatus" ja "Vepsa pärand".

2014. aasta laulupidu toimus Soomes Joensuus. 2015. aasta laulupidu tuleb aga taas Sortavalas ja on pühendatud Kalevala väljaandmise 180. aastapäevale. Mullu külastas Karjala Vabariigi kultuuriminister, karjala rahvusest Jelena Bogdanova Eesti üldlaulupidu ja avaldas lootust, et just Eesti ja Eesti koorirahvas saab kaasa aidata Karjala laulupeotraditsiooni taastamisele, tänapäevastamisele ja rikastamisele.

Laulupeotraditsiooni taaselustamine on Karjala ja karjalaste identiteediloomes väga oluline, võtmeisikuteks selles on koolitusel osalenud etnokeskuste juhatajad ning spetsialistid, keskustes tegutsevad koorid ja ansamblid on laulupeo peamised esinejad.