Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Tartu rahvusvähemuste festival 24.–25.04


24.–25. aprillini toimub Tartu Tiigi seltsimajas III Tartu rahvusvähemuste festival. Üritustest võtavad osa ka kohalike soome-ugri rahvaste esindajad: udmurdid, marid, ingerisoomlased.



Reedel, 24. aprillil

Kell 16.30 Foto- ja käsitööde näituste avamine
* Sigita Matuleviciene ja Vidas Grunda fotonäitus "Leedu loodus, linnad ja inimesed"
* Tomasz Jagiela fotonäitus "Poola vojevoodkondade rahvarõivad"
* Armeenia pühapäevakooli Maštots õpilaste käsitöönäitus
* Tartu Leedulaste Seltsi liikmete käsitöönäitus

Kell 17.00 Sõnavõtud ja ümarlaud

Sõnavõtud
Tartu linna kultuuriinstitutsioonide ja kultuurisündmuste rahastamine
* Tiia Teppan, Tartu linnavalitsus
* Anne Evrecht, Kultuurkapital
* Suire Ratassepp, Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp

Ümarlaud
Tartu rahvusvähemuste ühendused täna ja homme – milline on 21. sajandi rahvuskultuur?
Diskuteerivad Merje Malkki Tartu Ingerisoomlaste Seltsist ja Viktoria Neborjakina Tartu Sotsiaalkapitali Arengukeskusest. Modereerib Tiina Konsen. 

Laupäeval, 25. aprillil

Suures saalis rahvaste pidu ja simman

Kell 11.00
* Armeenia pühapäevakooli Maštots lasteansambel
* Mari pühapäevakooli noored
* Poola noorteansambel Žabki
* Ukraina kultuuriselts Promin
* Tšuvaši rahvalaulik Iraida Zahharova

Kell 13.30
* Valgevene – Irina Hella Kolomijetsi pereansambel
* Läti laulukoor Ziemelu Balsis
* Vene folkloorirühm Serebrjannõi Rodnik
* Armeenia noorteansambel Dvin

Kell 16.00
* Romade mustlastantsurühm Maljarka
* Külalised Leedust Kėdainiaist
* Rahvamuusika ansambel Barupe
* Tantsurühm Volunge
* Vokaalansambel Svaja
* Vokaal-instrumentaalansambel Prie Nevežio

Kell 18.00
* Ingerisoome laulukoor Kiuru ja folkloorirühm Rontyskä
* Mari ansambel Mari Kumõl
* Udmurdi folkloorirühm Jumšan Gur ja udmurdi-Eesti trio: Maria Korepanova, Nikolai Anissimov ja Toivo Sõmer
* Simman ingeri-soome ja udmurdi seltside eestvedamisel

Väikeses saalis filmid, esitlused, mängud ja näitused

Kell 12.00
Lastekino: multifilmid
* Mari "Šonanpõl" (Vikerkaar)
* Udmurdi - "Tõlo küla äge koer" ja "Udmurt ja veevaim"
* Armeenia - "Gtatc Eraz" (Leitud uni), "Kapujt Tscov" (Sinine meri), "Ov Kpatmi Hekjat" (Kes luuletab muinasuttu)
* Läti - "Zīļuks" (Tammetõruke)

Kell 13.00
Ingerisoome tutvustab- Ingerisoome laste laulumängud

Kell 13.15
Saame tuttavaks!
* Ingerisoome fotoseeria "Meie Ingerimaa"
* Mari "Kugu korka ale Vitše kundemõn pürõmašõže" (Suur kopsik või Vjatka krai maride saatus)
* Armeenia "Hajkakan Ajbuben" (Armeenia ja armeenia tähestik)
* Leedu "Leedu kalendripühad"

Kell 15.30
Poola tutvustab:
* Tomasz Jagiela – fotonäitus "Poola vojevoodkondade rahvarõivad"
* Anna Jasińska – rahvuslike mustrite valmistamine

Kell 16.00
Saame tuttavaks!
* Poola "Poola ja selle turismiatraktsioonid"
* Udmurdi "Päikeselapsed. Udmurdi saar"
* Ukraina "20 aastat Ukraina kogukonda Eestis"
* Läti "Dziesmu svētki Latvijā" (Laulupidu Lätis), "Maize" (Leib), "Wecome to my country!" (Tere tulemast minu maale)

Keldrisaalis multifilmid, näitused, rahvustoidud

Kell 12.00 Mari, Läti, Poola ja Ukraina rahvustoidud
Kell 14.00 Poola multifilmid
Kell 15.00 Armeenia, Ingerisoome, Leedu ja Udmurdi rahvustoidud

Haljasalal saab sooja ilmaga õppida ingerisoome, leedu ja läti rahvamänge ning rahvatantse.