Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Oliver Loode sai ÜRO põlisrahvaste foorumi aseesimeheks

29.04.2015

Fenno-Ugria Asutuse juhatuse liige Oliver Loode, kes on Eestit esindav põlisrahvaste ekspert ÜRO põlisrahvaste püsifoorumil, valiti 14. istungi aseesimeheks.

Välisministeeriumi teatel kavatseb Loode pöörata tulenevalt oma nimetamisest Ida-Euroopa riikide grupist erilist tähelepanu Venemaa, Ukraina ja teiste Ida-Euroopa põlisrahvaste käekäigule.

Loode (pildil paremal) on foorumil tähelepanu juhtinud soome-ugri rahvaste käekäigule ning viimastel istungitel tõsist muret väljendanud ka krimmitatarlaste olukorra pärast. "Järgneva pooleteise aasta jooksul loodan päevakorda tuua senisest enam ka põlisrahvaste keelte säilimise ja taaselustamise teema," ütles Loode.

Eesti ekspert on ka foorumi töömeetodite töörühma liige ning näeb ühena oma tähtsaimatest ülesannetest foorumi töö tõhususe ja tulemuslikkuse tõstmist.

ÜRO põlisrahvaste alaline foorum (UNPFII) loodi 2000. aastal. Tegemist on ECOSOCi nõuandva kehamiga, mille ülesandeks on käsitleda põlisrahvaste majandus- ja sotsiaalarengu, kultuuri, keskkonna, hariduse, tervise ja inimõigustega seotud teemasid.

Foorumi ülesandeks on koostada vastavasisulisi ekspertsoovitusi, tõsta põlisrahvaste temaatikaga seotud küsimuste osas teadlikkust nii ÜRO kehamite kui liikmesriikide seas. Foorum koosneb 16 iseseisvast eksperdist, kelle mandaat kestab kolm aastat.

Soome-ugri liikumise aktivistina ja soome-ugri kultuuripealinnade programmi koordinaatorina tuntud Loode on juba neljas Eestist pärit ekspert ÜRO põlisrahvaste püsifoorumil. Eesti esindaja kõrval on põlisrahvaste alalise foorumi liikmeteks Iraani, Venemaa, Kameruni, Kenya, Guatemala ja Austraalia kodanikud.

Põlisrahvaste õigused on üks Eesti inimõiguste prioriteetvaldkondadest ning Eesti on juba aastaid panustanud ka rahaliselt ÜRO põlisrahvaste fondi. Püsifoorum kohtub igal aastal kahenädalase istungi vältel. Foorumi 14. istungjärk leiab aset 20. aprillist 1. maini New Yorgis.

Välisministeerium: Eesti ekspert valiti ÜRO põlisrahvaste püsifoorumi 14. istungi aseesimeheks