Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Nuori Karjalat ähvardab välismaa agendi staatus

01.06.2015

Laupäeval teatas ajaleht Helsingin Sanomat, et karjalaste ühiskondlikku organisatsiooni Nuori Karjala ähvardab välismaa agentide sekka sattumine.

Ühenduse esindaja Aleksei Tsõkarevi sõnul viis Karjala justiitsministeerium läbi plaanivälise kontrolli organisatsiooni tegevusest aastatel 2012–2015. Ajendi selleks andis anonüümkiri, milles teatati, et Nuori Karjala sai väidetavalt raha Soomest. Eelmisel aastal auditeeris justiitsministeerium organisatsiooni plaaniliselt ega leidnud märke välisriigi agendist, mis kajastub ka kontrollaktis, teatas võrguväljaanne Karel.Novosti.

Tsõkarevi sõnul nägi justiitsministeerium nüüd poliitilist tegevust selles, et Nuori Karjala aitas 2013. aastal korraldada Põlissoomlaste noorteühenduse koolitust Karjalas. Visiidi eesmärk oli tutvuda Karjala vabariigi majanduspotentsiaali ja investeerimisvõimaluste, ajaloo- ja kultuuripärandi ning Venemaaga poliitilise süsteemiga Karjala näitel. Paljude jaoks oli see nende esimene külaskäik Venemaale. Justiitsministeerium peab seda aga poliitiliseks tegevuseks, mille eesmärk oli mõjutada võimude otsustusprotsessi.

Kontrollaktis on veel nimetatud kahe noorsoopoliitikaeksperdi visiiti, kes arutasid möödunud aasta novembris koos oma pikaajaliste partneritega Karjalas noorte koostööväljavaateid. "Meie organisatsioon ei ole kontrolli tulemustega rahul. Me ei näe oma tegevuses mingit poliitikat. Vastavalt meie põhikirjale on meie tegevusel ainult kultuurilised eesmärgid," ütles Tsõkarev.

Põlissoomlaste noorteorganisatsioon (Perussuomalaiset Nuoret) pöördus Venemaa poole palvega mitte kanda Petroskoi noorteühingut välismaa agentide nimekirja, teatab YLE.

Nuori Karjala võttis kaks aastat tagasi vastu Põlissoomlaste noorteorganisatsiooni delegatsiooni. Visiidi käigus tutvusid Soome külalised muu hulgas Karjala vabariigi parlamendiga, kohtusid ühiskondlike organisatsioonide esindajataga ning tutvusid kultuuriliste ja ajalooliste vaatamisväärsustega. Visiidi korraldati koostöös parlamendi ja Karjala noorteparlamendiga. Põlissoomlaste noorteorganisatsiooni pressiteates rõhutatakse, et visiit oli hariduslik, mitte poliitiline, ega olnud suunatud Venemaa vastu.

Lõplik otsus agendiks kuulutamise kohta tehakse Moskvas Venemaa justiitsministeeriumis. Helsingin Sanomate väitel saaks Nuori Karjalast esimene põlisrahvaste organisatsioon, mis kuulutatakse Venemaal välismaa agendiks.

Finugor: Финская молодежная организация призывает Россию не относить "Молодую Карелию" к иностранным агентам

Helsingin Sanomat: Venäjä syyttää karjalaisjärjestöä ulkomaalaiseksi agentiksi – yksi syistä perussuomalaisten nuorten vierailu