Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ilmus vestmik permikomi lastevanematele

30.06.2015

русско-коми-пермяцкий разговорникPermikomid, kes ei oska oma emakeelt või oskavad halvasti, saavad nüüd seda oma lastele õpetada hiljuti ilmunud vestmiku abil.

Soome-Vene sõprusühingu abiga välja antud e-raamat ja audiovestmik "Kaga da mam" on üles pandud  sotsiaalvõrgustikku VKontakte.

Vestmik sisaldab 13 peatükki, kuhu on kogutud lapsega igapäevases suhtlemises kõige sagedamini kasutatavad väljendid permikomi keeles tõlkega vene keelde. Vanematel on võimalik permikomi keeles rääkides last toita, pesta, vahetada riideid, mängida ja jalutada, kallistada ja lohutada.

Projekt sai võimalikuks Soome-Vene sõprusühingu toetuse abil. Raha saadi projektist "Ühiskondlike organisatsioonide roll soome-ugri keelte ja kultuuri kaitsel". Vestmiku autor Vera Mehhonošina läbis mullu projekti raames ka koolituse.

"Häbi on olla permikomi, kes ei oska oma emakeelt. Alla kolmekümnesena pole keelt õppida enam lihtne, aga soovi korral on see võimalik. Loodan, et lapsevanemad ja noored hindavad meie tööd," sõnas Mehhonošina Uralisticale. "Praegu oleks tarvis raha raamatu trükkimiseks ja plaadi väljaandmiseks, et vestmik muutuks kättesaadavamaks ja seda oleks mugavam kasutada."

Vestmiku autor tahab manitseda inimesi, kes oskavad permikomi keelt, kuid ei õpeta seda oma lastele: "Ma tean, et selliseid inimesi on palju. Inimesed, tulge lõpuks mõistusele! See ei ole õiglane teie laste suhtes, et te ei õpeta neile emakeelt, jätate nad ilma juurtest ja oma rahva mõistmisest."

Uralistica: Создан русско-коми-пермяцкий разговорник для молодых родителей «Кага да мам»