Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Santtu Karhu ja Aapo Ilves annavad võro-karjala kontserdi

03.07.2015

7.–9. augustil Räpinas toimuva 27. Kaika suveülikooli avaõhtul annavad Räpina loomemajas ühiskontserdi karjala rokilegend Santtu Karhu ning Räpina oma eesti-võru laulik ja laululooja Aapo Ilves.

Santtu Karhu (Aleksandr Medvedev) on karjala rokkbändi Santtu Karhu ja Talvisovat laulja, laulude kirjutaja ja hing. Ta on esimene inimene, kes on kirjutanud rokklauludele sõnu aunusekarjala keeles.

Petroskois elav Karhu on läbi oma tänapäevase loomingu lasknud kõlada põlisel karjala keelel, näidanud nii kodumaal kui ka mitmel pool Euroopas läbi kaasaegse muusikaprisma karjala kultuuripärandit ning pälvinud oma tegevuse eest 2013. aastal Soome Kalevala seltsi kõrgeima tunnustuse.

Aapo Ilves: "Santtu rääkis, et tõuke omakeelse muusika loomiseks sai ta nõukaaegsete superstaaride Gunnar Grapsi, Tõnis Mägi ja Jaak Joala eestikeelseid laule kuuldes." Koos ansambliga Talvisovaton on Karhu avaldanud neli kauamängivat: "Pahoin brihoin pajatukset" (2001), "Hyvästit Karjala" (2003), "Terveh Petroskoi" (2006) ja "Allus oli muna" (2009).

2012. aastal ilmus Santtu Karhu luulekogu "Hyvästit Karjala – Terveh Petroskoi", mis sisaldab nii karjala- kui soomekeelseid laulutekste, mida on iseloomustatud osalt etnofuturistlik-avangardseteks, teisalt romantilisteks ja ühiskonnakriitilisteks. Santtu Karhu kohta on öeldud, et ta on rokkar ja luuletaja, kelles kehastub kaasaja Karjala lugu.

Karjala-võru ühiskontserdi korraldamisega soovivad Kaika suveülikooli korraldajad panustada soome-ugri rahvaste kultuurivahetuse elavdamisse: võru-karjala rokk-kontsert sobib hästi teadvustamaks ja näitlikustamaks inimestele seda, et hõimurahvaste kultuur on elav ning ei ole ainult arhiivide ja kultuuriajaloolaste pärusmaa.

Nii eesti- kui ka võrukeelsete laulude meistri Aapo Ilvese sõnutsi valisid nad Santtu Karhuga ühise kontserdi toimumiseks just Räpina seetõttu, et kuigi Santtu on Eestis varemgi esinenud, pole ta veel Võromaale sattunud.

Aapo Ilves: "Paaril viimatisel aastal oleme me sõber Karhuga Soomes koos tuuritama sattunud, no ja mina olen ka Karjalas ja Petroskois käinud, tema aga Räpinas mitte. Et esinemine liiga metslooma- ja meestekeskseks ei jääks, tuleb meid aitama ka hurmav viiulimängija Marju Varblane, ja ehk veel keegi."

27. Kaika suveülikooli kultuuriprogrammi toetavad hõimurahvaste programm, Rahvakultuuri Keskus, Eesti Kultuurkapital, SA Räpina Kultuurkapital, Räpina vallavalitsus ja Räpina loomemaja.

Eva Saar
27. Kaika suveülikooli projektijuht