Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Hant kaitseb püha järve naftapuurijate eest

07.07.2015

Surguti rajoonis on kohtu alla antud handist põliselanik Sergei Ketšimov, keda süüdistatakse tapmisähvarduses ja naftapuurijatelt raha välja pressimises; teda ähvardab vanglakaristus.

Šamaanide järeltulija Ketšimov on võtnud endale ülesandeks püha Imlori järve kaitsmise. Praeguseks on järve ümbrus juba täis Surgutneftegazi torusid ja puurauke.

Legendi kohaselt oli järve keskel asuval saarel toimunud võitlus kohaliku jumala ja taevase jumala saadiku kivikaru vahel, milles viimane sai surmavalt haavata. Läinud sajandi algul kirjutas soome-ugri keelte uurija Kustaa Fredrik Karjalainen, et kui Imlori järve kaitsevaim kaob, kaob ka handi rahvas. 

Ketšimov ajab järve äärest ära venelastest röövpüüdjaid ja kutsub korrale järve rahu rikkujaid. Ta on püüdnud ära ajada ka naftamehi, kelle koerad puresid surnuks ühe Ketšimovi põhjapõdra ja tulid ka temale endale kallale, mille peale mees võttis relva ja lasi ühe koera maha.

Paari päeva pärast saabus politsei, kes nõudis allkirja paberile, kus oli kirjas, et ta oli relvaga ähvardanud ja naftameestelt raha välja pressinud. Selle eest ähvardab teda nüüd kolme aasta pikkune vanglakaristus.

Surgutneftegazil on järvega suured plaanid – selle all peaks olema peidus kuni miljon tonni naftat. Kohalikud elanikud on taotlenud järve kuulutamist kaitsealaks, kuid naftakompanii juht käis isegi kuberneri juures oma õigust nõudmas.

Naftafirma on pakkunud, et põliselanikele eraldatakse mõned järveäärsed krundid, kus nad saaksid oma riitusi läbi viia, mujal aga käiks massiline naftapuurimine.

Finugor: Скандал вокруг священного озера хантов: старик и море нефти