Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Eestis algab soome-ugri noorteliidu MAFUN kongress

24.07.2015

29. juulist 1. augustini leiab Tartus aset soome-ugri rahvaste noorteühenduste katusorganisatsiooni MAFUN 12. kongress, kus arutatakse soome-ugri keelte ja kultuuri püsimajäämist ning põlisrahvaste õigusi.

Tänavune üritus on jõudnud 18 aasta järel taas Eestisse ja tähistab ka organisatsiooni 25. juubelit.

Kongressil toimuvad plenaarettekanded, kultuuriprogramm ja töö gruppides. Sektsioonid, mis pakuvad võimalust aruteluks kitsamas ringis, on modereeritud ja kajastavad selliseid teemasid nagu põlisrahvaste õigused, soome-ugri keeleõpe, popkultuur, sotsiaalmeedia, idufirmad ja eluviisid.

Kongressist võtab osa üle 90 soome-ugri teemadega seotud noore, kellest enamik tuleb Eestist, Soomest ja Venemaalt, kuid osalejaid on ka näiteks Ungarist ja Norrast. Tänavuse kongressi üheks eesmärgiks ongi saavutada ungarlaste suurem kaasatus MAFUNi tegevusse ja üle pika aja astub liikmeks ka Ungarist pärit seltsing.

„MAFUNi kongress on üks olulisim rahvusvaheline soome-ugri noorte aktivistide kohtumispaik, kus üheskoos arutatakse väikerahvaste probleeme, jagatakse kogemusi ning algatatakse uusi koostööprojekte. Meie eesmärk on luua inspireeriv keskkond nii lennukate projektiideede sünniks kui ka kultuurisidemete tugevdamiseks ning Tartu on selle jaoks täiuslik paik,“ sõnas üks kongressi peakorraldajatest, seltsingu Fenno-Ugria Noored vanem Tiina Klooster.

Kui millenniumi alguses oli eestlaste esindatus organisatsioonis kasin, siis viimastel aastatel on MAFUNi töös kaasa löönud lausa kolm Eesti noorteorganisatsiooni: Tartu NEFA rühm, Setu Kultuuri Fond ja seltsing Fenno-Ugria Noored. Viimane on ka selleaastase kongressi peakorraldaja. Viimati toimus kongress Eestis Laulasmaal 1997. aastal.

Kultuuriprogrammi raames tutvustatakse osalejatele Tartu linna ja Eesti Rahva Muuseumi uut hoonet. On oodata ka tutvumisõhtut ning kontserti, kus astub üles Eesti ansambel Oort koos Aapo Ilvesega.

Kongress lõpeb ametlikult 31. juulil, mil valitakse soome-ugri kultuuripealinn 2016, seejärel on soovijatel võimalus edasi sõita Obinitsasse, mis on selle aasta soome-ugri kultuuripealinn ja kus toimub Seto Kuningriigi päev.

MTÜ Fenno-Ugria Asutuse nõunik Jaak Prozes, kes oli aastatel 1997–2000 MAFUNi president, rõhutab, et tänavune Eestis toimuv kongress kannab erilist tähendust, kuna esimesel ametlikul soome-ugri rahvaid ühendaval organisatsioonil MAFUNil täitub juubel – 25 aastat asutamisest.

MAFUN asutati 16. juunil 1990. aastal. Tegemist on rahvusvahelise uurali (soome- ugri ja samojeedi) rahvaste noorteühingute katusorganisatsiooniga, mille peaeesmärk on arendada ja säilitada uurali kultuure ja keeli ning ühtlasi tutvustada neid maailmale.

Kongressi korraldavad Fenno-Ugria Noored koostöös MTÜga Fenno-Ugria Asutus ja Soome organisatsiooniga Sukukansojen Ystävät. Fenno-Ugria Noored on seltsing, mille asutasid Eestis 2013. aasta suvel soome-ugri temaatikast huvitatud tegusad noored.

Fenno-Ugria Noorte tegevus on suunatud soome-ugri rahvaste tutvustamisele, soome-ugri liikumise edendamisele ja noorte kaasatuse süvendamisele nendes protsessides. Seltsing korraldab soome-ugri noorteprojekte ja kultuuriüritusi ning teeb rahvusvahelist koostööd teiste soome-ugri noorteorganisatsioonide ja Fenno-Ugria Asutusega.

Ürituse korraldamist toetavad hõimurahvaste programm, kultuurkapital, hasartmängumaksu nõukogu ja Tartu linn.