Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soome-ugri suursaadikud külastasid Karjalat

10.07.2015

Eesti, Soome ja Ungari suursaadikud viibisid töövisiidil Karjalas, kus nad kohtusid poliitikute, kultuuriinimeste ja soome-ugri väikerahvaste esindajatega, saamaks igakülgset pilti sealsete hõimurahvaste eluolust.

Saadikud kohtusid nii kultuuriseltside ja noorteühenduste liikmete kui ka võimuesindajatega, et saada terviklikum pilt soome-ugri rahvaste olukorrast ning tulevikuplaanidest Karjalas.

Suursaadik Jüri Luik rõhutas kohtumistel, et soome-ugri rahvad on põlisrahvad, kelle omakeelne kultuur nõuab igakülgset toetust ning tähelepanu kohalikelt võimudelt. Tema sõnul on ka rahvusrühmadel enestel oluline hoida keelt elavana ja kaasajastada selle kasutusvõimalusi.

Saadikud külastasid Prääsä rajooni, kus karjalaste osakaal on üle kolmandiku sealsest rahvastikust. Tutvuti karjala traditsioonilise külakultuuriga Kinermas ning turismivõimalustega. Kohalike karjalaste eestvedamisel on Vieljärvi (Vedlozero) külas valmimas karjala keele keskus, kus käib juba vilgas huvitegevus.

Suursaadik Luik kohtus ka Karjala Eesti sõprusühendusega Otšag (Kolle), et anda üle tänukiri senise tegevuse eest eesti kultuuri tutvustamisel piirkonnas. Ühendust juhib tegus eesti keelt kõnelev Jelena Rjabikova ning liikmeid on 30 ringis. Ühingu üks viimaseid projekte on "Muuseum kohvris", mille eesmärk on eelkõige koolilastele Eestit tutvustada.

7. juulil kohtusid diplomaadid Karjala vabariigi juhi Aleksandr Hudilaineniga, kes kinnitas, et nad teevad kõik soome-ugri rahvaste omakultuuri säilitamiseks ja arendamiseks.

Hudilainen mainis, et Vene-Soome kultuurifoorumi raames on ellu viidud kuus koostööprojekti. Soome suursaadik Hannu Himanen kinnitas, et vaatamata poliitilisele olukorrale on soomlastel ka jätkuv huvi Karjalaga majanduskoostööd teha. 

Eesti suursaadik Jüri Luik ütles, et Eestil on huvi arendada Karjala vabariigiga IT-alast koostööd. Hudilainen tegi ettepaneku arendada suhteid Petroskoi ja Tartu ülikoolide vahel.

Karjala kultuuriminister tänas kohtumisel Eestit laulupeo läbiviimise kogemuse tutvustamise eest: nende delegatsioon viibis MTÜ Fenno-Ugria Asutuse kutsel Eestis märtsis, et saada teadmisi laulupeo korraldamisest.

6. juunil kohtusid diplomaadid Petroskoi linnapea Galina Širšinaga, kellega tulid jutuks linna rahvusvahelised suhted Narvaga ning Soome linnade Varkausi ja Joensuuga.

Linna haridusameti juht Natalja Dobrodejeva jagas külalistele teavet, et Petroskoi kaheksas koolis õpib soome-ugri keeli kokku 2500 õpilast, populaarseim on soome keel. Kohalikke põliskeeli õpetatakse ka kolmes lasteaias.

Suursaadikud kohtusid ka opositsioonipartei Jabloko esindajatega, et kuulata ära nendegi seisukohad olukorrast vabariigis. "Me ei tegele poliitikaga. Meie kui diplomaatide ülesanne on saada Venemaast aru ja aidata meie valitsusel paremini mõista, mis Venemaal toimub," selgitas Himanen kohtumise tausta. 

Teleraadiokompanii Karelia ajakirjanik aga kommenteeris kohtumist nii, et 2012. aastal konsulteerisid välisdiplomaadid samuti Venemaa aktiviste, pärast aga algasid Bolotnaja väljaku opositsioonilised meeleavaldused.

Kolme riigi saadikud käisid Sandarmohhis, kus aastatel 1937–1938 hukati ametlikel andmetel vähemalt 8500 poliitrepresseeritut. 1997. aastal avati neile mälestuskivi. 2007. aastal avati kohaliku eesti ühingu initsiatiivil ning Eesti riigi toel eraldi mälestuskivi seal hukatud eestlastele. Saadikud asetasid pärjad hukkunute mälestuseks.

Eesti, Soome ja Ungari suursaadikute visiidid Venemaa soome-ugri vabariikidesse on muutunud traditsiooniks, mis aitavad tõhustada soome-ugri rahvaste vahelist koostööd.

Карелинформ: Глава Карелии обсудил перспективы сотрудничества с послами Венгрии, Финляндии и Эстонии в Российской Федерации

Вести Карелии: Журналисту ГТРК "Карелия" померещилась Болотная площадь в Петрозаводске?

Всё: Международная встреча мэра

Välisministeeriumi blogi: Venemaal resideeruvate Eesti, Soome ja Ungari saadikute visiit Karjalasse