Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Üleskutse rahvakultuurispetsialistidele


Head rahvakultuurispetsialistid!

MTÜ Fenno-Ugria Asutus kutsub taas tähistama oktoobrikuu kolmanda nädala lõpul hõimupäeva, mis on Eestis ka riiklik tähtpäev.

1930. aastatel alguse saanud hõimupäeva tähistamine vaibus nõukogude perioodil, kuid 1990ndate algul kasvas sellest tavast välja hõimupäevade nime kandev üle Eestimaa korraldatav üritustesari, kuhu saabub külla soome-ugri rahvaste folklooriansambleid, kultuuritegelasi ja teadlasi Venemaalt, Soomest ja Ungarist.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus korraldab hõimupäevade ajal suured folkloorirühmade kontserdid 15. oktoobril Tartus ülikooli aulas, 16. oktoobril Viljandis ja 17. oktoobril Tallinnas Mustpeade majas. Hõimupäevade põhiüritused on 7.–19. oktoobrini, kuid tavaliselt korraldame soome-ugri rahvastega seotud üritusi läbi kogu oktoobrikuu. Oleme tänulikud, kui sugulasrahvastele pühendatud õhtud saavad tänu teie kaasabile teoks paljudes Eestimaa paikades.

Nagu ikka saabub meile külla folklooriansambleid soome-ugri aladelt, meie kavade kohta leiate täpsemat infot lisast. Väga toredalt tutvustavad oma rahvast ja kultuuri ka Eestis elavad soome-ugri kogukondade ansamblid. Kui muusikaliselt pole nad ehk nii ehedad kui kauged külalised, siis tänu heale eesti keele oskusele saab nende abil sugulasrahvastest hoopis parema pildi. Suurepärane on EMTA pärimusmuusika eriala doktorandi Maria Korepanova värske kontsertprogramm "Mälu", milles löövad kaasa kaastudengid ja Eestis elavad udmurdid. Selle etenduse korraldamine eeldab ka osalemist kulutuste katmisel, kuid hingepuudutav elamus on seda väärt.

Kindlasti ei soovi me kapselduda vaid rahvakultuuri. Jätkub kammermuusika kontserdisari "Hõimurahvaste klassika", mis teeb heameelega väljasõite ka väiksematesse kohtadesse. Tänavu augustis tähistame Veljo Tormise 85. sünnipäeva. Soome-ugri väikerahvaste muusika talletamisele ja elustamisele pühendunud helilooja tähtpäeva puhul võib hõimukuul kokku kutsuda oma kodukandi koorid – arvatavasti on kõigi repertuaaris oluline koht ka Tormise muusikal.

Igal aastal laieneb filmiprogramm: Lennart Meri soome-ugri filmientsüklopeedia filmide näitamiseks on hõimupäevad just õige aeg. Koostöös soome-ugri filmifestivaliga FUFF on koostamisel filmoteek soome-ugri rahvaste endi vändatud mängu- ja dokumentaalfilmidest. Tartu ingerisoomlaste selts hangib Soome telekanali YLE toodetud ingerisoomlaste ajalugu ja kultuurilugu käsitlevaid dokumentaalfilme ja kutsub külalisi. Külalised tulevad filmidega heameelega veel mujalegi Eestis. Õigused kõikide filmide näitamiseks korraldab Fenno-Ugria Asutus kas ise või koostööpartnerite abil.

Hõimupäevade tähistamisse tasub kaasata ka raamatukogusid, peale raamatunäituste saab nendega koos korraldada ka hõimurahvastele pühendatud õhtuid lugejatega. Sugulasrahvaste elu-olu ajaloosündmuste keerises aitavad meil paremini mõista viimasel ajal ilmunud komi, ersa, mokša, udmurdi ja mari proosavalimikud. Lisandunud on haarava sisuga udmurdi ja mari eeposed ning on lootust, et sügiseks ilmub trükist ka komi eepos.

Hõimupäevad on ettevõtmine, mis võimaldab igaühel soome-ugri hõimurahvaste tutvustamiseks ja toetamiseks midagi ette võtta – seltsiõhtuid, kontserte, tantsutubasid, kirjandusõhtuid ja palju muud. Hõimupäevade külaliste seast vahendame esinema folklooriansambleid ja asjatundjaid, kes oskavad soome-ugri rahvastest haaravalt kõnelda. Esinejatest saab ülevaate keskkonnas "Tagasi kooli!". Meie filmiprogrammis ja filmoteegis olevatest filmidest võib korraldada oma filmiseansse, soovi korral aitame leida kontakte autori või teiste asjatundjatega, kes aitaks filmi kommenteerida.

Meie kodulehele on kokku koondatud ka väike valik hõlpsasti paigaldatavatest näitustest, mida võib kontaktisikute kaudu laenata.

Rikkalikku teavet soome-ugri rahvaste ja hõimupäevade kohta pakub Fenno-Ugria Asutuse kodulehekülg www.fennougria.ee. Kodulehelt on võimalik leida üksikasjalikku infot hõimupäevade kohta ning lugeda uudiseid soome-ugri aladel juhtuvast. Pildimaterjali, muusikat, näidisviktoriine ja voldikuid võib saada ka Fenno-Ugria Asutuse kontorisse pöördudes.

Soovime, et lähenevatest hõimupäevadest kujuneksid meeldejäävad pidupäevad, mis avardavad teadmisi meie sugulasrahvastest ning süvendavad huvi ka emakeele ja kultuuripärandi vastu.

Head tutvumist meie poolt pakutud programmi ja võimalustega ning laske ka oma mõtted lendu! Ühiselt teeme head ideed teoks.
Ilusat suve jätku soovides

MTÜ Fenno-Ugria Asutus
Pärnu mnt. 28–9, 10141 Tallinn
Tel 6445119
www.fennougria.ee
info@fennougria.ee