Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

MAFUNi uueks presidendiks sai Käbi Suvi

02.08.2015

Tartus lõppenud soome-ugri rahvaste noorteühenduse MAFUN 12. kongressil valiti uueks presidendiks eestlane Käbi Suvi, järgmine kongress tuleb Ižkaris. 

Käbi Suvi (21) õpib Tartu ülikoolis soome-ugri keeleteadust ja on seltsingu Fenno-Ugria Noored liige. Kongressil valiti ka kaks aseesimeest – Mari Saraheimo Soomest ja Artjom Malõhh Venemaalt Moskvast – ning uus 13liikmeline juhatus.

Kongressil otsustati laiali saata MAFUNi vanemate- ja ekspertidekogu. "Vanadele MAFUNi inimestele sülitati näkku," kommenteeris seda otsust oma Facebooki lehel MAFUNi Moskva osakonna juht, Timirjazevi-nimelise akadeemia õppejõud Oleg Motorin. Kongressil süüdistas ta ühendust ka väheses algatusvõimes. 

Ühenduse senine president, soomlane Sampsa Holopainen tunnistas, et kõiki projekte ei õnnestu tõesti ellu viia. Kuid samas mainis ta, et MAFUNi algatatud soome-ugri kultuuripealinnade projekti võib pidada väga õnnestunuks. Kongressi ajal valiti ka järgmise aasta kultuuripealinn – selle tiitli said 2016. aastaks Ungari küla Iszkaszentgyörgy ja Veszprémi linn üheskoos.

Soome-ugri rahvaste noorteühenduste katusorganisatsiooni MAFUNi esimeheks valitakse tavapäraselt kongressi vastuvõtjamaa esindaja, kelle kohustused kestavad järgmise kongressini. Järgmine MAFUNi kongress otsustati pidada 2017. aastal Udmurdimaa pealinnas Ižkaris (Iževsk).

MAFUNi kongressil arutati soome-ugri keelte ja kultuuri püsimajäämist ning põlisrahvaste õigusi ning tähistati organisatsiooni 25. juubelit. Kongressi sisu moodustasid plenaarettekandeid, kultuuriprogramm ja töö gruppides.

Modereeritud sektsioonid pakkusid võimalust aruteluks kitsamas ringis ja kajastasid selliseid teemasid nagu põlisrahvaste õigused, soome-ugri keeleõpe, popkultuur, sotsiaalmeedia, idufirmad ja eluviisid.

Kongressist võttis osa üle 90 soome-ugri teemadega seotud noore, kellest enamik tuli Eestist, Soomest ja Venemaalt, kuid osalejaid oli ka Ungarist ja Norrast. Kongressil võeti organisatsiooni liikmeks ersa ühendus Ele ning kustutati nimekirjast passiivsed liikmed.

Taas võeti üles küsimus MAFUNi registreerimisest, suurem osa kohalolnutest leidis, et mõttekam on jätta rahvusvaheline ühendus endiselt registreerimata.

Kultuuriprogrammis tutvustati osalejatele Tartu linna ja Eesti Rahva Muuseumi uut hoonet, korraldati tutvumisõhtu ning kontserti, kus astus üles Eesti ansambel Oort koos Aapo Ilvesega. Soovijad said osaleda ka selle aasta soome-ugri kultuuripealinnas Obinitsas toimuval Seto Kuningriigi päeval.

MAFUN asutati 16. juunil 1990. aastal. Tegemist on rahvusvahelise uurali (soome- ugri ja samojeedi) rahvaste noorteühingute katusorganisatsiooniga, mille peaeesmärk on arendada ja säilitada uurali kultuure ja keeli ning tutvustada neid maailmale.

Viimastel aastatel kuulub MAFUNi kolm Eesti noorteorganisatsiooni: Tartu NEFA rühm, Setu Kultuuri Fond ja 2013. aasta suvel asutatud seltsing Fenno-Ugria Noored. Viimane oli ka tänavuse kongressi peakorraldaja koostöös MTÜga Fenno-Ugria Asutus ja Soome organisatsiooniga Sukukansojen Ystävät.