Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Jaak Prozes: soome-ugri rahvad assimileeruvad

17.08.2015

Soome-ugri rahvaste sügavaim probleem on assimileerumine – kaheksa aasta jooksul on nende keelte kõnelejaskond Venemaal vähenenud üle 30%, rääkis MTÜ Fenno-Ugria Asutuse nõunik Jaak Prozes Paide arvamusfestivalil.

Prozes tõi välja, et 2002. aastal kõneles soome-ugri keeli Venemaal kaks miljonit inimest, 2010. aastal aga vaid 1,5 miljonit. Mõned rahvad lahkuvad keeleliselt eriti kiirelt – näiteks karjala keele rääkijate arv vähenes kaheksa aastaga poole võrra.

Nende rahvaste keelte hääbumine on Prozese sõnul kõige suurem probleem, ent tegelikult on see riigi poliitika tagajärg. "Vene riik pole keeli keelanud rääkimast – rääkige köögis või kodudes. Kuid need pole keeled, mida saab kasutada riigivõimu juures, selles on asi," selgitas ta.

Prozese kinnitusel on soomeugrilased alaesindatud kõikides prestiižsetes valdkondades – parlamentides on arv väga väike, väga vähe on juriste, ärimehi. Rahvusliku intelligentsi osakaal on ülimalt väike võrreldes venelastega. See paneb keele automaatselt teistsugusesse positsiooni ja keelt kaitsta on üsna piiratud võimalused.

"Välismaailmale luuakse mulje, et kõik on korras: keeleseadus on olemas, need on riigikeeled. Reaalsus on midagi muud, haridusvaldkonnast on keeled tõrjutud. Vähe on neid kohti, kus on kuni 4. klassini võimalus haridust saada ühes või teises su keeles," selgitas Prozes.

"Miks ei looda opositsioonilisi organisatsioone, mis jõuaksid võimule?" küsis ta. "Rahvad on nõrgalt organiseeritud, puudub kodanikuühiskond, pole ka traditsiooni. Initsiatiivi pole ka seepärast, et ajalugu on olnud üsna traagiline, soome-ugri rahvad on olnud allutatud või vallutatud. Kui 1920ndatel oligi hingetõmbeaeg, siis repressioonid nullisid kõik ära ja jätsid rahva sisse hirmutunde."

"Me kipume ka ütlema, et miks te ei loo oma seltse ja organisatsioone, aga kui selle eest karistatakse? Kui väga julgelt oma seisukohtadega välja tulla, siis ootavad ees ebameeldivused – läbipeksmised ja tagakiusamine on üsna levinud," selgitas Fenno-Ugria Asutuse esindaja olukorda.