Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Arvamusfestival: vaja on kodanikuühiskonna koostööd

17.08.2015

Paide arvamusfestivali soome-ugri teemalisel arutelul osalejad tõdesid, et Venemaa pidurdab praegu koostööd hõimurahvastega kodanikuühiskonna tasemel, kuid just see tooks mõlemale poolele suurimat kasu.

"Koostöösidemed kodanikuühiskonna tasandil pole väga heaks kiidetud, jääb vaid ametlik suhtlus. Sellest on kahju," tunnistas kultuuriministeeriumi esindaja Anne-Ly Reimaa.

Tema sõnul kardetakse Venemaal mõjutustegevust Eesti poolt, ei kiideta heaks toetusi. "Kõik läheb aasta-aastalt keerulisemaks, sest paar aastat tagasi võeti vastu seadus, et kui saad toetust välismaalt, siis oled välisagent. See teeb jälle meile väga haiget. Siin ongi valikukoht – kuidas seda koostööd jätkata?" küsis Reimaa.

Setomaa kultuuritegelane ja endine ülemsootska Aare Hõrn rääkis, et paljud soome-ugri külalised käivad Eestisse saabudes Setomaalt läbi ning setod püüavad alati ühe ala inimesi omavahel kokku viia – näiteks mesinikke, lillekasvatajaid, muuseumitöötajaid, kunstnikke.

Ajakirjanik Rein Sikk tõdes: "Niikaua kui soome-ugrilus jääb hõimupäevade tasemele, siis ongi tilulilu, aga kui sul on kodus oma udmurt, siis on teine lugu." Kui inimeste vahel on isiklik side, siis on kontaktid tihedamad, tunnistas ka Fenno-Ugria Asutuse esindaja Jaak Prozes.

Tema sõnul on lihtsad ja siirad kontaktid oma eriala inimeste vahel väga olulised, ka kultuurivahetuse seisukohast. Üldises plaanis leidis Prozes aga, et soome-ugri rahvad on vajalikud meile endile, tihedam koostöö aitab väärtustada eestlaseks olemist. "Soome-ugri rahvaste aitamine on iseenda aitamine," sõnas ta.