Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Seto kuningriik oli kultuuripealinna tippsündmus

03.08.2015

Laupäevane 22. seto kuningriigi päev oli tänavuse soome-ugri kultuuripealinna Obinitsa tippsündmus, kuhu tuli kokku ligi 150 soome-ugri kultuuripärandi kandjat. 

Kuna Obinitsa on tänavune soome-ugri pealinn, oli seto kuningriigi päeval peale juba traditsiooniks saanud tegevuste kavas ka hõimurahvaste paraad ning hõimurahvaste esinemised.

Kuningriigi päeval said setod endale uue, juba 13. ülemsootska Jane Vabarna. Kandideerisid Aivar Piirisilla ja Jane Vabarna, kandidaatide kiitmistöö tegid ära leelokoorid. Inimesed kogunesid järjekorda meelepärase kandidaadi taha. Piirisilla sai 402 ja Vabarna 826 häält.

Kuningriigi päeval sai esmakordselt ajaloos kaubelda setode oma raha seto krooniga. Avatud oli pank, kus sai eurosid vahetada seto kroonideks. Seto vanematekogu asutas Rikka Ivvani stipendiumifondi – tegemist on seto noortele mõeldud fondiga, mis tulevikus toetab mõne seto noore pärimuspilliõpet või pilliostu.

Hõimurahvaste esindajatest olid Obinitsas kohal vadja laste lauluansambel Linnut, isuri folkloorirühmad Rõbatška ja Sojkulan laulut, ingerisoome fokloorirühm Talomerkit, ersa noorte folklooriansambel Merema, setode fokloorirühm Lill Siberist Krasnojarski kraist ja Pihkva folklooriansambel Ugrada.

Tveri oblastist olid kohal karjala ansamblid Karielan Koivune, lasteansambel Vihmane ja noorteassotsiatsiooni Tverin Karjala esindajad. Udmurtiast sõitis Setomaale kunstnik Aleksander Pilin, Marimaalt mäemaride delegatsioon ja Soomest Ilomantsi delegatsioon.

Kuna vahetult enne seto kuningriigi päeva peeti Tartus soome-ugri rahvaste noorteühenduse MAFUN kongressi, siis osalesid kuningriigi päeval ka kongressi delegaadid erinevate soome-ugri rahvaste juurest.

Kohal oli ka soome-ugri kultuuripealinna 2014 Bõgõ küla esindaja Udmurdimaalt ning soome-ugri kultuuripealinnaks 2015 pürgiva Iszkaszentgyörgy esindajad Ungarist. Eestimaalt osalesid võrokeste, kihnlaste ja mulkide delegatsioonid.

Juba päev enne kuningriigipäeva peeti Obinitsas hõimupäeva. See algas hommikul tantsu õpitaredega Lauluema kuju juures, päeval oli seto seltsimaja hoovis hõimurahvaste kontsert.

Õhtul avati seto ateljee-galerii Hal'as Kunn juures Obinitsa lipuväljak, kus on kõigi soome-ugri rahvaste lipunäidised ning valgustatud suured Eesti, seto ja soome-ugri lipud. Päev lõppes ühise laulu ja tantsuga seto seltsimaja hoovis.

Pildialbum: Seto kuningriik, 1.08.2015