Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ungaris algas soome-ugri kirjanike kongress

04.09.2015

Ungaris Badacsonys algas eile 13. soome-ugri kirjanike kongress, mis on tänavu pühendatud näitekirjandusele; kongressil osaleb ka kümneliikmeline Eesti delegatsioon.

Kuni 7. septembrini kestval foorumil
arutavad kirjanikud, ajakirjanikud ja kriitikud kaasaegse soome-ugri kirjanduse aktuaalseid küsimusi.

Räägitakse väikeste soome-ugri keelte arengu- ja säilitamisvõimalustest ning tutvustatakse nendes keeltes loodud teoseid. Tänavu on kongressi tähelepanu keskpunktis draama – see, milliseid suundi peaks dramaturgia käsitlema ja kuidas võiskid näidendid mõistetavad olla ka teistele hõimurahvastele. 

"Kongressil on esindatud peaaegu kõik keelerühmad, välja arvatud saamid, kes ei saanud tulla," rääkis Ungaris kongressil viibib Vikerraadio korrespondent Krista Taim. Tema sõnul on kongress oluline eelkõige Venemaal elavate soome-ugri rahvaste esindajatele – et nende keel ja looming ei jääks unustuse hõlma. "Ning ka meil on hea teada, mida meie sugulasrahvad kirjutavad," möönis Taim.

Eestist sõitsid kongressile Arvo Valton, Tiina Vallikivi, Eva ja Indrek Koff, Jaanus Vaiksoo, Kauksi Ülle, Merle Jääger, Erki Aule ja kirjastaja Riho Rajand Kirjastuskeskusest. Arvo Valton kui pikaajaline soome-ugri kirjanike ühenduse president on kongressi aukülaline.

Vikerraadio, Huvitaja: Krista Taim kongressist (algab 35.45)


 



Kongressi kava ungari, inglise ja vene keeles


szeptember 4.

— 09.00 1. elnökségi ülés / presidium’ meeting
— 10.00-12.30: 1. plenáris ülés / plenary
— 10.00-10.30: megnyitó / opening
— Rubovszky Éva (FNVK-elnök) üdvözli a résztvevőket
— Pusztay János (AFUL-elnök) üdvözli a résztvevőket
— L. Simon László államtitkár kitüntetést ad át Arvo Valtonnak / award on Arvo Valton
— pezsgős koccintás /congratulations with champagne —
— Rubovszky Éva felkéri L. Simon László államtitkárt, a kongresszus fővédnökét, előadása megtartására / opening speech of state secretary L.S.L.

*

— 10.30-12.00: előadások presentations (30’/előadás/presentation) – levezető elnök: RÉ vagy PyJ
— Valton, Arvo (EE): O dramaturgii finnougorskih narodov
— Lahti, Ari-Pekka (FIN): Ruska ensemble; theatre work with finno-ugric themes
— Toulouze, Eva (F): ?
— 14.00-17.00: 2. plenáris ülés / plenary – levezető elnök: Eva Toulouze
— Jászay, Tamás (H): Rise or Decline? Trends in Contemporary Hungarian Drama
— Babus, Antal (H):
— Fűzfa, Balázs (H): A 12 legszebb magyar vers
— Koósné, Sinkó Judit (H): A drámapedagógia múltja, jelene és jövője
— Lázár, Balázs (H): Kell lenni valahol egy őshazának, avagy egy finnugor drámajáték magyar színpadon
— 17.00-17.30: kiállítás-megnyitó / opening of exhibition (Masszi Ferenc, Pusztay János)
— 17.30-18.30: könyvbemutatók / bookpresentation
— 19.00-től: borkóstoló /wine-evening

szeptember 5.

09.00-13.00: 3. plenáris ülés /plenary – levezető elnök: Arvo Valton
— Соловьев, Юрий (RU – Marij El): Марийская драма – зеркало души
— Кузнецова, Т. Л. (RU – Komi): Коми драматургия второй половины ХХ века – начала ХХI: опыт осмысления жизни
— Захаров, Петр (RU – Udmurtia): Работа Союза писателей и PEN-клуба / Проблемы современной удмуртской драматургии
— Силакова, Н. (RU – Karjala): Одиночество – драма в судьбе современной женщины

*

— Айпин, Еремей (RU – Jugra): Хантыйская литература и перспективы ее развития в ХХI веке
— Каторова, Александра (RU – Mordovia): Основные направления развития мордовской литературы в начале XXI в.
— Динисламова, Светлана (RU – Jugra): Родовая специфика мансийской литературы
— Цымбалистенко, Наталия (RU – Jamal): Ямал литературный от мифологии до постмодернизма. Литература Ямала в контексте развития региональных литератур. Обретение поэтического статуса

*

14.30-17.30: szekcióülések /sections
1. szekció: dráma, dramaturgia – 1. levezető elnök:
— 14.30-14.50 – Koff, Indrek & Koff, Eva (EE): Uuemast eesti näitekirjandusest
— 14.50-15.10 – Горинова Н.В. (RU – Komi): Особенности развития коми драматургии в 1990-е гг.
— 15.10-15.30 – Rantala, Raija-Sinikka (FIN): Drama and the Identity of Finns
— 15.30-15.50 – Petrov, Aleksandr (RU – Marij El): Состояние современной марийской
драматургии
— 16.10-16.30 – Moring, Kirsikka (FIN): On the edge of the Finnish ice
— 16.30-16.50 – Жемойтелите, Яна (RU – Karjala): С волками жить. (Образ волчицы в финно-угорской драме)
— 16.50-17.10 – Tossavainen, Jouni (FIN): The special effects of Theatre: tricking, jutkaaminen and ashtonishing

*

2. szekció: Miscellanea literaria – 1. levezető elnök:
— 14.30-14.50 – Mallinen, Jukka (FIN): Russia finding it´s finno-ugrian roots
— 14.50-15.10 –Бабурова, Галина (RU – Karjala): Вепсский эпос
— 15.10-15.30 – Обрезкова, Нина (RU – Komi): Просветительские проекты филиала ГРДНТ «Финно-угорский центр Российской Федерации»
— 15.30-15.50 – Jaatinen, Heidi (FIN): Myths and laugh – can you combine humour and archaic heroes?
— 16.10-16.30 – Арзамазов, Алексей (RU – Udmurtia): Удмуртская поэзия рубежа XX–XXI веков: эволюция образной системы и лингвоструктурные трансформации
— 16.30-16.50 – Katajavuori, Riina (FIN): The Ladies of Seven Brothers
— 16.50-17.10 – Волдина (Вагатова) М.К. (RU – Jugra): Формы и способы популяризации родных литератур и духовных ценностей на территории ХМАО
— 17.10-17.30 – Zavjalov, Sergey (CH): Jazyki i modusy mordovskoj identichnosti

*

— kerekasztal Szakonyi Károly részvételével (3-4 író) – valamikor nappal / roundtable with Karoly Szakonyi
— 17.45-18.15 (a jazz-est kezdési időpontjától függően): Laaksonen, Heli: poetry presentation
— jazz-est / jazz-evening

***

szeptember 6.

09.00-12.00: Szekcióülések /sections

1. szekció (dráma, dramaturgia) – 2.
— 09.00-09.20 – Козлова Е.В. (RU – Komi): Фольклорные мотивы в произведениях современных драматургов
— 09.20-09.40 – Jänis, Lauri (FIN): How recent historical events are promoted using drama in the play Mottimestari
— 09.40-10.00 – Кузнецова Т.Л. (RU – Komi): Художественный опыт А.Попова: особенности творческой эволюции
— 10.30-10.50 – Järventausta, Silja (FIN): Open-minded reading of poetry and drama in the world
— 10.50-11.10 – Попов А.В. (RU – Komi): Пьесы пишутся для постановок»
— 11.10-11.30 – Salo, Elli: Playwriting and dramaturgy studies in Theatre Academy Helsinki

2. szekció: Miscellanea literaria – 2.
— 09.00-09.20 – Спицына, М. (RU – Karjala): Образ айно вэпосе «Kалевала»
— 09.20-09.40 – Синицкая, Н. (RU – Karjala): Муми-тролли говорят по-карельски. Переводы книг Туве Янссон на карельский язык
— 09.40-10.00 – Архипова, Светлана (RU – Marij El): Таргылтыш в авторской сказке и в переводе
— 10.00-10.20 – Попова, Л.Т. (RU – Komi): С коми языка на русский
— 10.40-11.00 – Лонгортова, Зинаида (RU – Jamal): Герой детских сказок Ими Силы в мифологии народа ханты
— 11.00-11.20 – Nagy, Katalin (H): Halmozottan hátrányos helyzetben lévő népek, nyelvek, irodalmak avagy Hogyan írja felül az élet az irodalmat és annak kutatását?
— 11.20-11.40 – Kovař, Michal (CZ): The reception of the minor Finno-Ugric literatures in the Czech Republic.
— 11.40-12.00 – Орехова, Лариса (RU – Udmurtia): Литературная жизнь Удмуртии
— 12.00-12.20 – Jadne (RU – Jamal):
— 12.20-12.40 – Kelcsin (RU – Jamal):

*

— 14.00-15.00: Az ember tragédiája / Tragedy of Man (cartoon film of Jankovics Marcell)
— 15.00: 2. elnökségi ülés / 2. presidiums meeting
— 15.20-16.00 – záró plenáris ülés / closing of the congress

*

— 16.00-19.00: szabad idő, benne hajókirándulás / free time, cruise on Lake Balaton
— 19.00- : táncház / folklor – dance-evening