Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Nädalalõpul toimub Lätis soome-ugri festival

PRESSITEADE

25.09.2015

Soome-ugri festival Lätis 26.-27.09

Sel nädalalõpul toimub Lätimaal Fenno-Ugria Asutuse ja Riia Läti Seltsi eestvedamisel ning Liivlaste Liidu ning Riia Eesti, Soome ja Ungari saatkondade kaasabil soome-ugri rahvaid tutvustav festival.  

Eestlasi, liivlasi ja teisi rahvaid tutvustatakse rahvusvahelisel konverentsil ja kontserdil, millega kaasneb käsitööväljapanek, filmilinastused, rahvusroogade degusteerimine ja ühine tantsutuba.

Programm algab 26. septembril kell 10.00 Riia Läti Seltsi majas soome-ugri teemalise konverentsiga. Läti peaesineja on Janīna Kursīte-Pakule, kes kõneleb soome-ugri reaalsusest tänapäeva Lätis. Helsingi ülikooli fennougristikaprofessor Riho Grünthal räägib soomlaste liivi-teemalistest uurimistöödest.

Ungarit esindavad professor Janos Pusztay ja keeleteadlane Kata Kubinyi, kes tutvustavad ungarlaste soome-ugri alaseid uuringuid ja ettevõtmisi. Eesti-poolse peaettekande peab folklorist Marju Kõivupuu, kes analüüsib kultuuripärandi väärtustamise ja hoidmise problemaatikat.

Samalaadseid teemasid käsitlevad ka Eestist saabuvad mari, udmurdi, komi ja teiste rahvaste keele- ja kultuuriteadlased, kellest suurem osa on hõimurahvaste programmi toel Eestis doktorantuuris haridust omandavad või juba kraadi kaitsnud. Lätlastele esitletakse ka soome-ugri ja seto kogusid ja nende eksponeerimist Eesti Rahva Muuseumis ja Eesti Vabaõhumuuseumis.

Õhtusel kontserdil esinevad liivlaste ja lätlaste kollektiivid nagu ansambel Līvlist ja nimekas folkloorirühm Skandinieki. Eestit esindavad Torupilli Jussi Trio, kandle- ja torupillimängija Leanne Barbo ja seto laulukoor Sõsarõ.

Lisaks astuvad üles udmurtide folklooriansambel Jumšan Gur Tartust, Tartu maride folklooriansambel, Tartu ingerisoomlaste ansambel Röntyskä ning liivlaste-lätlaste ansambel Reevele Tallinnast. Leningradi oblastist tuleb külla ingerisoomlaste ansambli Talonmerkit esindus.

Kogu päeva vältel näidatakse filme soome-ugri rahvastest. Väljas on Eesti Rahva Muuseumi näitus "Soome-ugri ja samojeedi rahvad" ning näitus ersa ja mokša ehtekunstist. Töötubades õpetatakse valmistama lihtsamaid käsitööesemeid. Saatkonnad pakuvad esinejatele ja külalistele degusteerimiseks rahvuslikke suupisteid.

Eestist sõidab Lätimaale soome-ugri festivalile umbes 50 inimest. Pühapäeval, 27. septembril suunduvad osad neist Turaida muuseumisse, kus toimub liivi ja soome-ugri teemaline muuseumipäev teaduskonverentsi ja kontsertidega. Ülejäänud sõidavad Kura poolsaarele, et võtta osa koos kohalike ansamblitega Kolka küla liivi päevast.

Juba teist aastat järjest toimuva ürituse Eesti-poolne peakorraldaja on Fenno-Ugria Asutus. Idee algataja on Juris Žigurs Läti rahvuskultuuri seltsist Eestis. Festival on oktoobrikuus toimuvate hõimupäevade eelüritus, kuid pühendatud ka rahvusvähemuste päevale.

 Lähem info:

Kadi Raudalainen tel 5289200

Jaak Prozes tel 5012319

 

TAUSTAINFOT:

1868. aastal asutatud Riia Läti Selts on vanim Läti rahvuslik organisatsioon. 1909. aastal ehitatud seltsihoone toimis enne Läti iseseisvumist Läti rahvusliku liikumise ja rahvuskultuuri keskusena. Kahe maailmasõja vahel oli see rahvuseliidi seas armastatud kohtumis- ja meelelahutuspaik. Pärast taasiseseisvumist hakati seal korraldama, Läti identiteeti, ajalugu ja kultuuriväärtusi populariseerivaid üritusi ning see on koduks paljudele kultuurikollektiividele. Seltsihoones on varem korraldatud liivi kultuurile pühendatud õhtuid, kuid liivlastest kui soome-ugri rahvastest seni vähe kõneldud. Seetõttu on algatus korraldada Riia Läti Seltsihoones liivlaste keelesugulasi tutvustav päev väga tänuväärne ning annab suurepärase võimaluse soome-ugri rahvaid ning nende kultuuripärandit ka laiemalt tutvustada.

www.rlb.lv