Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Tänased Hõimupäevade üritused Tartus

E, 12.10 kell 18.00 Tartu Kirjanduse Majas (Vanemuise 19)

Kontsert: Ersa lauluansambel Morama ja seto Mokornulga leelokoor


Setod ja ersad on teineteise lauludes ikka üht-teist iseendast ära tundnud. Nii juhtus see ka sel aastal Seto Seltsimaja õue peal peetud ersa laulu õpitoas, kui Mordvamaa folkloorirühm Morama õpetas ersa laule kohaliku Mokornulga koori lauljatele. Huvi, mis tekkis, oli suur ja nii otsustatigi koos musitseerimist ning üksteise iidsete kommete tundmaõppimist jätkata. Hõimupäevadel Eestis osaletakse ühise kontserturneega, mille esimene kontsert on Tartus.

Morama on ersa ja mokša mitmehäälseid pärimuslaule esitav võimas meestelauluansambel Saranskist. Selle liikmed on kunagi laulnud legendaarses ansamblis Toorama, kuid on juhi Jovlan Olo ehk Vladimir Romaškini varajase surma järel (2002) asutanud oma ansambli. Morama osaleb sageli rahvusvahelistel festivalidel, sel suvel esineti menukalt Seto folgil Värskas.
Mokornulga koor asutati 2008. aastal. Ta on välja andnud kaks CD-d ning tõusnud tähelepanu orbiiti kui soome-ugri kultuuripealinna Obinitsa esinduskoor. Tegutsetaksegi põhiliselt Obinitsas, kuid käiakse ka mujal seto laulu tutvustamas.

Pilet: 5/3 (Õpilased ja üliõpilased)

E, 12.10. kell 18.00 Tartu loodusmajas (Lille 10)

Avatakse Hõimupäevade raames näitus "Uurali rahvaste looduslikud pühapaigad". Näituse  avamisel näidatakse Rein Marani värskeimat filmi "Suvisted Tammealusel" (Gaviafilm 2015, 30 min), mis on sissevaade Eesti looduslike pühapaikade vaimsesse pärandisse. Näitusest ja hõimurahvaste pühapaikadest kõnelevad hõimurahvaste uurija Madis Arukask ning Ahto Kaasik Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskusest.

E, 12.10 kell 20.00 Genialistide klubis (Lai 37)

Tartu NEFA liikmed esitlevad soome-ugri rahvaste animatsioonitöötoas valminud filme. Soome-ugri filmifestivali FUFF`i filmiprogramm.

Tartu Nefa Rühm on Tartu Ülikooli etnoloogia ja rahvaluule eriala üliõpilasi ning teisi nendest valdkondadest huvitatuid ühendav organisatsioon, mille eesmärgiks on korraldada teaduslikke seminare, välitöid ja üritusi, mis tutvustavad laiemalt rahvaluule ja etnoloogia ainevalda ning vahendada kontakte etnoloogia ja rahvaluule üliõpilaste, erialaorganisatsioonide ja asjahuvilistega Eestis ja kaugemal.

Lisaks linastub valikprogramm sel suvel Setumaal Tsiistres toimunud 2. soome-ugri filmifestivalilt FUFF. Võidufilm, Ksenia Arteeva "Elu taigas" tutvustab üht päeva 60-aastase handi naise elust taigas. Parima lavastaja Denis Kornilovi "Ema" käsitleb udmurdi külas elava vana ema ja poja suhteid. Anatoli Dobryakovi poeetiline dokumentaalfilm"Teise kalda uned" pälvis parima operaatori preemia.