Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Udmurdi pärimuskultuuri koolitus 21.11

16.11.2015

Eesti Folkloorinõukogu koolituskeskus kutsub nii eesti kui teiste rahvuste pärimuskultuuri huvilisi udmurdi pärimuskultuuri koolitusele 21. novembril kell 11.00 Tallinna Rahvaülikooli kaminasaalis (Vene tn 6, III korrus). Noored koolitajad ootavad eriti just noori tegijad.


Teemasid illustreerivad filmi- ja muusikanäited. Koolitusel esitlevad oma pärimust noored asjatundjad Elena Kirt (udmurdi pärimuskultuurikandja), Maria Korepanova (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorant, laulik ja udmurdi pärimuskultuurikandja) ja Nikolai Anisimov (Tartu Ülikooli doktorant, laulik ja udmurdi pärimuskultuurikandja).


AJAKAVA

11.00 – 12.45 Elena Kirt - TRADITSIOONILISED UDMURDI RAHVARIIDED
Traditsioonilistel rahvariietel ei ole konkreetset autorit, nagu ei ole autorit ka rahvalaulul või muinasjutul. Nagu ütles üks tuntud etnoloog L. A. Molčanova: “Rahvariideid ei mõjuta tänapäevane mood. Tema mood on traditsioonid, temas ei ole mitte midagi juhuslikku. Kõik need ideed ja sümbolid on välja valitud sajanditevanuse rahvuse kogemustest, rahvuse maitse järgi”.
Udmurtide rahvariiete lahutamatuks osaks on igasugused metallist kaunistused: kaelakaunistused, mis olid tehtud rahamüntidest, kaelakeed, käekeed, kõrvarõngad ja juuksekaunistused. Koolitusel räägime udmurdi rahvariiete värvide valikust, mustritest ja nende tähendusest. Vaatame, mille poolest erinevad lõuna ja põhja udmurtide rahvariided.


13.30 – 15.15 Maria Korepanova – UDMURDI JA BESSERMANI TRADITSIOONILISED LAULUD JA ESITLUS
Kõiki ootab suurepärane võimalus tutvuda udmurdi ja bessermani traditsioonilise ja omapärase laulukultuuriga. Pärimusliku rahvalaulu esitamise erinevad vormid, nende tutvustamine ja edasi andmine. Koolituselt saadud teadmisi ja muljeid saab kinnitada meistriklassis.


15.45 – 16.30 Nikolai Anisimov – KIHLUMINE MAAILMAGA: VASTSÜNDINU JA SURNU PULM TRADITSIOONILISES UDMURDI KULTUURIS

Pulmad traditsioonilises udmurdi kultuuris on kesksel kohal ja omab suurt rolli ülemineku rituaalides. Pulmad markeerivad siirderiitusel isiku staatust . Vastsündinule tehakse sümboolsed pulmad, surnu saadetakse teise maailma rikkalikku pulmakombestikuga. Arutame ja selgitame meie esivanemate tarkust ja saladust kommete järgimisel.


Registreerimine: www.folkloorinoukogu.ee/Koolitused_14_martsil_2015_1528.htm

Koolitust toetab Kultuuriministeerium.


Lisateave: Natalia Ermakov, tel 56479507; Ene Lukka-Jegikjan, tel 562 40043